Читај ми

Раст извоза у првом кварталу већи за 52 одсто

Министар финансија Млађан Динкић изјавио је данас да су, у оквиру најновијих макроекономских кретања у привреди Србије, током априла 2005. године забележене три основне тенденције: остварен је буџетски суфицит, значајно је поправљен спољонотрговонски биланс и смањена је инфлације на 0,8 одсто.

Динкић је на конференцији за новинаре навео да су приходи буџета у априлу износили 34,2 милијарде динара, а расходи 32,9 милијарди динара, тако да је заблежени буџетски суфицит износио 1,3 милијарде динара.

Он је нагласио да ће, што се јавних финансија тиче и даље наставити оштра фискална политика базирана на смањењу јавне потрошње и већој наплати прихода.

Министар Динкић је рекао да су приходи од приватизације у прва четири месеца ове године износили 16 милијарди динара, што је четири пута више него за целу прошлу годину.

Раст буџетских прихода у првом кварталу ове године у односу на исти период 2004. године износи 25 одсто, што је највише узроковано увођењем пореза на додату вредност (ПДВ), објаснио је Динкић и додао да су приходи по основу ПДВ-а 38 одсто већи у односу на приходе од пореза на промет у истом периоду прошле године.

Пораст од готово 75 одсто у односу на први квартал прошле године забележен је и код прихода од пореза на добит, чија је стопа од 10 одсто најнижа у Европи, рекао је министар.

Динкић је рекао да је промењена структура прихода од акциза и објаснио да су приходи од акциза на домаће цигарете порасли за 75 одсто, док су приходи од акциза на увозне цигарете смањени за 37 процената.

Према његовим речима, већи су и приходи од пореза на имовину за 19 одсто, а од пореза на зараде за 20 одсто.

Динкић је, говорећи о спољнотрговинском билансу, истакао да је у задњих седам месеци забележен тренд раста извоза чиме је смањен спољнотрговински дефицит за 37 одсто у првом кварталу ове године у односу на исти период прошле године.

Извоз је у првом кварталу био за 52 посто већи у односу на исти период прошле године, док је увоз био мањи за 11 одсто.

Министар је навео да је Србија највише извозила у Италију, чак за 55 посто више него прошле године, Босну и Херцеговину и Немачку, а значајан је и раст извоза у Словенију. С друге стране, највише смо увезли од Руске Федерације и то пре свега енергената, а затим и из Немачке и Италије.

Динкић је посебно истакао да је значајно опао увоз из Кине и то за 20 посто у односу на исти период прошле године.

Он је указао на то да су се профилисали извозни производи Србије, као и предузећа која су највећи српски извозници, и прецизирао да су то челични производи „Сартида“, аутомобилске гуме „Тигар“, шећер, лим, полиетилен, обућа. Он је нагласио да је циљ да се у Србији специјализује извоз, као и да се кроз оснивање Агенције за кредитирање и осигурање извоза дође до тога да првих 100 српских извозних производа чини највећи део извоза.

Кад је реч о увозу, највише новца утрошено је за набавку нафте и гаса, рекао је Динкић и додао да ће будуће мере Министарства бити усмерене на подстицање извоза.

Сличне теме

Издавање фискалних рачуна обавезно

Ускоро расписивање конкурса за доделу кредита за незапослене

До средине године усвајање Стратегије за подстицање извоза