Читај ми

Синиша Мали: Усвојен Предлог буџета за 2019. годину

На данашњој седници Владе Републике Србије усвојен је Предлог закона о буџету Републике Србије за 2019. годину, који ће се наћи пред посланицима већ наредне недеље, као и сет реформских закона, изјавио је министар финансија Синиша Мали.

Он је рекао да буџет за наредну годину представља наставак реформи започет још 2014. године, те да је он конципиран тако да обезбеди наставак раста економије и побољшање животног стандарда грађана.

„Ове године имамо изванредне економске резултате – за првих девет месеци стопа раста је 4,5 одсто и ми смо једна од пет најбрже растућих економија у Европи. Смањује се незапосленост, и у односу на 2013. годину када је била већа 25 одсто, сада је стопа незапослености испод 12 одсто“, рекао је Мали у изјави за Танјуг.

Министар је истакао да трећу годину заредом имамо суфицит у буџету, а да ће он до краја ове године износити 0,6 одсто БДП, дакле око 28 милијарди динара.

Навео је и да Србија већ трећу годину заредом привлачи више од 50 одсто директних страних инвестиција које долазе у регион.

„Наш јавни дуг у односу на стопу раста такође пада. У односу на претходне године, када је јавни дуг био знатно виши, данас је око 56 одсто, са даљом тенденцијом пада. То су сјајни резултати који показују како се српска економија мења, колико смо фискално јаки, економски стабилни“,
рекао је министар финансија.

Он је објаснио да је буџет за 2019. годину конципиран с циљем наставка раста економије.

„Првенствено мислимо на увећање животног стандарда грађана. У буџету је предвиђено повећање пензија за све пензионере. Плате у јавном сектору биће веће од седам до 12 одсто и то увећање ће се примењивати од јануара 2019. године, што је предвиђено буџетом. Од 1. јануара наредне године имамо и нову минималну цену рада, која ће бити преко 27.000 динара. Сви запослени у Србији видеће ефекат реформи које су спроведене“, истакао је министар Мали.

Капиталне инвестиције су од изузетног значаја, наводи Синиша Мали, и напомиње да је то важно
и за Фискални савет, и за ММФ.

„Никада више капиталних инвестиција нисмо имали – скоро 220 милијарди динара је предвиђено буџетом. Градимо аутопутеве, нове мостове, тунеле који су неопходни да би се подигао квалитет инфраструктуре у нашој земљи, што даје нови замајац нашој привреди, самим тим и увећању животног стандарда“, рекао је министар.

Мали је истакао и да буџет за наредну годину карактерише смањење оптерећења на зараде, што је огроман успех, а поменуо је и сет реформских закона који садрже пореске подстицаје.

„То је смањење оптерећења на зараде, пошто се од 1. јануара укидају доприноси за незапосленост на терет послодавца у износу од
0,75 одсто. Деценијама се прича о смањењу оптерећења на зараде, а ми то радимо. С друге стране, заједно са законом о буџету, бранићемо у скупштини читав низ реформских закона, превасходно оних који садрже пореске подстицаје, да би се нашој привреди омогућио даљи раст и развој. Ту мислим на пореске подстицаје који су важни за улагања, истраживања, раст и развој“, навео је министар.

Он је додао да се слушао глас привреде, као и компанија које су улагале или тек планирају да улажу у нашу земљу, када је дефинисан сет реформских закона, што би требало да омогући отварање нових радних места, нових фабрика у Србији.

Министар је закључио да је буџет за 2019. годину уравнотежен, а што је најзначајније има социјални аспект, који подразумева повећање плата и пензија.

„Буџет је и развојни и предвиђене су никада веће јавне инвестиције, које гурају стопу раста напред, а ту су и олакшице које омогућавају подршку привреди. То ће сигурно утицати на сјајну пословну климу, која ће јој омогућити већу атрактивност и конкурентност и већи привредни раст у наредној години“, рекао је министар Мали. 

Сличне теме

Издавање фискалних рачуна обавезно

Ускоро расписивање конкурса за доделу кредита за незапослене

До средине године усвајање Стратегије за подстицање извоза