Читај ми

Фабрике у Србији способне да производе делове за Тојотине аутомобиле

Министар финансија у Влади Републике Србије Млађан Динкић изјавио је данас да јапанска компанија Тојота, други највећи произвођач аутомобила на свету, разматра могућност да у Србији организује производњу делова за аутомобиле за потребе својих фабрика у Русији и Чешкој.

Динкић је новинарима након разговора са представницима Тојоте рекао да ће тој компанији бити потребно приближно 5.000 добављача, а шансе да се у тај ланац укључе имају, пре свега, фабрика акумулатора у Сомбору, крушевачки Трајал и Тигар из Пирота.

Он је навео да ова јапанска компанија гради фабрику у Русији, која ће 2007. године почети да склапа аутомобиле, а од 2010. године и да производи 200.000 аутомобила годишње.

Према његовим речима, најновија анализа Тојотиног института за међународне економске студије у Токију показала је да и у Србији има фабрика које су способне за производњу компоненти за Тојотине аутомобиле.

Динкић је саопштио да је директор Тојоте за Европу и Африку Јошимаса Иши потврдио да се Србија сада налази у стратешким плановима Тојоте и да ће озбиљно бити размотрена могућност да се и српски произвођачи укључе у овај аранжман.

Министар је оценио да је то посебно важно с обзиром на то да је и Сузуки већ тражио понуде од неких српских произвођача.

Динкић је изнео податак да Тојота тренутно на европском тржишту продаје милион возила годишње, а за 2006. годину планира повећање продаје на 1,2 милиона комада.

Он је навео да та компанија има интереса да сарађује са српским произвођачима због бесцаринског уговора који Србија има са Русијом, као и због преференцијалног статуса који наша земља има са земљама Европске уније.

Министар финансија је рекао и да су представници компаније Кавасаки на данашњој инвестиционој конференцији у Нагоји показали интересовање за набавку делова за авио-индустрију од српских произвођача, што такође отвара могућност за нову сарадњу.

Сличне теме

Издавање фискалних рачуна обавезно

Ускоро расписивање конкурса за доделу кредита за незапослене

До средине године усвајање Стратегије за подстицање извоза