Читај ми

Синиша Мали представио нова законска решења за побољшање привредног амбијента у Србији

Министар финансија Синиша Мали данас је у Народној скупштини Републике Србије представио предлоге важних закона, који би требало да допринесу даљем побољшању привредног амбијента у Србији.

Министар је говорећи о Предлогу закона о електронском фактурисању напоменуо да је реч о системском закону, којим се мења начин функционисања наше привреде, по угледу на праксу која се већ спроводи у Европској унији и чиме се доприноси већој транспарентности и правној сигурности у пословању у нашој земљи.

Истакао је да ће се закон уводити фазно, тако што ће од 1. јануара следеће године субјекти јавног сектора бити у обавези да примају, чувају и издају е-фактуре између себе, а и приватни сектор који жели да ради са јавним имаће могућност да буде оспособљен да издаје е-фактуре јавном сектору.

„Овај Предлог закона подразумева постепено увођење за све привредне субјекте који су у систему пореза на додату вредност од 1. јануара следеће године до 1. јануара 2023. године, када ће то постати обавеза за све и у приватном и у јавном сектору (који су у систему ПДВ)“, навео је Мали. 

Објаснио је да ће коришћење система е-фактура бити бесплатно да би се избегли додатни трошкови за привреду.

„Они привредни субјекти који желе да користе информационе посреднике, то ће моћи да ураде, али ће њихов однос бити регулисан међусобним уговором, а не законом“, нагласио је Мали.

Нагласио је да је реч о законском решењу које ће олакшати пословање привредних субјеката.

 „Ово је огроман корак напред за све нас, за целу нашу привреду. Само покушајте да замислите привреду у којој више нема папирних фактура, које могу да се загубе, не лупате печате... На овај начин штеди се време за припрему фактура, за њихово издавање, као и њихово проналажење, уколико је то неопходно“, објаснио је министар.

Посебно је напоменуо да привредни субјекти који су у систему пореза на додату вредност могу да рачунају да ће се знатно убрзати поврат ПДВ-а.

„Уколико се улазна и излазна фактура поклопе у том систему, поврат ПДВ-а ће бити у дану. Тако да са те стране више неће бити замерки које чујемо од привреде када је у питању поврат ПДВ-а. Овим системом, тај проблем потпуно нестаје“, истакао је Мали.

Министар је рекао да у нашем Централном регистру фактура годишње буде око четири милиона фактура, док се на глобалном тржишту годишње шаље и прима више од 550 милијарди фактура.

Предлог закона о е-фактурама и Закон о роковима за измирење новчаних обавеза у комерцијалним трансакцијама предвиђају различите рокове везане за употребу е-фактура. Зато је потребно изменити Закон о роковима, објаснио је он.

„Измена је неопходна да би се уместо 1. јула 2021. године, како је тренутно прописано, навео 1. јануар 2022, као датум почетка обавезе евидентирања е-фактура у централном регистру фактура“, рекао је Мали.

Министар је представио и Предлог закона о измени и допунама Закона о осигурању којим се регулише питање друштвеног капитала у друштвима за осигурање.

„Веровали или не, у појединим друштвима капитала, која се баве пословима осигурања још увек постоји друштвени капитал. Превасходно мислим на Дунав осигурање а.д.о, Дунав Ре а.д.о. и Триглав осигурање а.д.о. Овим законом покушавамо да решимо то питање, јер је предвиђено да се друштвени капитал претвара у акцијски и то тако што 70 процената тог капитала иде у корист Републике Србије, 25 процената запосленима и бившим запосленима кроз бесплатне акције и 5 одсто акционарском фонду. Та сразмера се не односи на Триглав осигурање, с обзиром да је удео друштвеног капитала 0,12 одсто“, навео је Мали.

Прецизирао је да Устав не препознаје друштвену својину, те да ће на овај начин коначно бити заокружена правна сигурност свих који послују са овим осигуравајућим друштвима.

„Њихова власничка структура биће дефинисана на прави начин и омогућиће боље пословање. Са друге стране, акције које буду подељене запосленима и бившим запосленима допринеће већој атрактивности на београдској берзи, а очекујем и знатно транспарентније и боље пословање тих друштава“, рекао је Мали.

Министар је представио и Предлог закона о регистру административних поступака којим се обезбеђују услови за успостављање, управљање и вођење наведеног регистра.

„Овим регистром омогућавају се услови за његово успостављање и вођење. Представља јединствен портал, са свим информацијама које су потребне корисницима јавних услуга, а које се односе на административне поступке који су у току. С једне стране, реч је о процесу који је у складу са дигитализацијом јавне управе, а с друге стране он доприноси још већој транспарентности и јавности свега што се у јавној управи дешава“, рекао је он.

Нагласио је да ће овим законом бити елиминисан простор за корупцију, као и да се њиме подиже углед земље, смањују трошкови поступања.

„Ово је процес који ће знатно променити слику наше земље, посебно када је у питању транспарентност, односно доступност података са којима располажемо“, објаснио је Мали, који је посланике позвао да гласају за предложена законска решења, која треба да допринесу даљем унапређењу привредног амбијента у Србији.

Сличне теме

Мали: Србија од ММФ добила подршку за све што је до сада урадила

Мали: Србија од ММФ добила подршку за све што је до сада урадила

Мали у Вашингтону: Српска економија расте, следеће године инвестициони рејтинг

Мали у Вашингтону: Српска економија расте, следеће године инвестициони рејтинг

Синиша Мали: Радови на пројекту метроа и пре рокова

Синиша Мали: Радови на пројекту метроа и пре рокова