Читај ми

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Широм Србије ће до 2027. године бити уложено око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката, у оквиру програма „Скок у будућност – Србија 2027“, а, између осталог, градићемо и обнављати школе, здравствене установе, ауто-путеве, саобраћајнице, брзе пруге, БИО4 кампус, изјавио је данас потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

Мали је, гостујући на Пинк телевизији, навео да је то много шири програм од самог Експо пројекта, који ће обухватити инвестицију од око 1,2 милијарде евра, и то за изградњу новог града у Сурчину који ће, како је рекао, садржати стамбени комплекс, Акватик центар, Национални стадион. 

„Градићемо и обнављати школе, ауто-путеве, брзе пруге, саобраћајнице, БИО4 кампус, здравствене установе. Презентација коју је држао председник Србије Александар Вучић када је представљао пројекат 'Скок у будућност – Србија 2027' све то обухвата. Нама је Експо кишобран, повод да инвестирамо више у целу Србију и све оно што треба да дигне стандард грађана Србије“, рекао је Мали, и подвукао да су потпуно неистините тврдње да ће Експо коштати 18 милијарди евра.

Синиша Мали се осврнуо и на недавну радну посету Вашингтону, где је присуствовао Пролећном заседању Међународног монетарног фонда (ММФ) и Светске банке.

Како је навео, у наредних пет до десет година највећи проблем светске економије биће успоравање раста, али, Србија бележи економски раст и у таквим условима, и ми ћемо наставити реформе и за то ћемо имамо подршку ММФ-а и у наредне две године. 

„Постојећи аранжман са ММФ-ом истиче крајем ове године. У Вашингтону је договорено да се продужи за још две године како бисмо наставили реформски процес који смо започели пре 12 година у Србији. Ми смо светла тачка, рекли су нам челни људи те институције“, навео је Мали.

Он је поручио да је у овим кризним годинама, у светским нестабилностима које трају од почетка пандемије 2020. године, а наставиле су се поремећајима у ланцу снабдевања, енергетском кризом, конфликтима у Украјини и Гази, најважније очувати раст економије, јер и много развијеније земље бележе „успоравање“.

Истичући да без раста земље стагнирају, Мали је изразио задовољство због чињенице да српска економија расте, и то 2,5 одсто прошле године, те да бележи и убрзање будући да је у последњем кварталу прошле године раст БДП-а износио 3,8 одсто, у фебруару ове године 5,9 одсто.

„Ове године ћемо премашити и пројектовану стопу раста од 3,5 одсто. Србија је данас другачија земља, раст нам је базиран на расту свих грана што показује чињеница да скокове бележимо и у пољопривреди, индустрији, прехрамбеној индустирји, туризму, грађевинарству. Све расте“, рекао је Мали. 

Он је нагласио да је Србија у пројектима и инвестирању пронашла своје изворе раста. 

Све то нам, како је рекао, омогућава да кроз пројекте које ћемо реализовати у оквиру програма „Скок у будућност - Србија 2027“, достигнемо просек плата од 1.400 евра, пензија и минималне зараде од по 650 евра 2027. године.

„То је велики помак за само 15 година, у односу на 2012. када смо били на ивици банкрота“, поручио је министар финансија. 

Мали је додао и да је током недавне посете Вашингтону истакнуто и да је светски јавни дуг порастао са 84 на 93 одсто БДП-а, при чему је просечна задуженост еврозоне око 89 одсто, док Србија бележи стопу јавног дуга од 46,7 одсто.

„И све то упркос великој помоћи државе грађанима и привреди и свим инвестицијама које спроводимо“, рекао је Мали. 

Министар је навео и да је свако обећање које је дато и испуњено, те да ће тако бити и у наредном периоду.

„Добили смо већинско поверење грађана, имамо конкретне планове за Србију и Београд“, поручио је, и додао да Србија неће пропустити да искористи Експо као највећу развојну шансу која нам се указала. 

Како је рекао, то је важно због даљег развоја, и још добрих резултата попут смањења незапослености, где смо од тога да је 2012. године сваки четврти грађанин био без посла, дошли до рекордно ниске незапослености од 9,1 одсто.

„Сачували смо фабрике, радна места, бележимо рекордан ниво страних директних инвестиција од 4,5 милијарде евра, курс нам је стабилан, девизне резерве рекордне, имамо око четири милијарде евра на рачуну у овом тренутку. Све то значи стабилност“, истакао је Мали. 

Он је навео да очекује и формалну потврду српског економског напретка кроз добијање инвестиционог рејтинга од светских рејтинг агенција, што ће значити да је српска економија здрава, да је у рангу развијених економија, да на прави начин водимо економску политику и да нам је песпректива добра. 

Сличне теме

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста