Читај ми

Синиша Мали представио Предлог закона о додатних 100 евра за младе

Министар финансија Синиша Мали данас је у Скупштини Србије представио Предлог закона о допунама закона о привременом регистру држављана Републике Србије од 16 до 29 година којима се уплаћује новчана помоћ за ублажавање последица пандемије болести COVID- 19изазване вирусом SARS-COV-2.

 „Ми ћемо са том исплатом кренути у јуну, тачније, 1, 2. и 3. јуна ове године млади треба да очекују још 100 евра од државе. Пријаве ће кренути 16. маја и трајаће до 31. маја, на исти начин као и за 100 евра који су исплаћени пре само десетак дана“, рекао је он.

 Како је објаснио, млади који су се већ пријавили за помоћ од 100 евра неће морати поново да се пријављују, јер ће аутоматски добити нову помоћ.

„Они који су у међувремену навршили 16 година, као и сви они који су добили држављанство Републике Србије, имаће могућност и право да се пријаве. Држава ће испунити обећање и новац ће пребацити на рачуне оних који се буду пријавили, као и оних који су већ пријављени за првих 100 евра“, навео је Мали. 

 Он је рекао да је ова помоћ веома важна, јер не само што умањује последице пандемије вируса корона, већ показује бригу, пре свега за будућност Србије. Навео је да је то начин да се покаже снага српских финансија, односно добро стање у државној каси, као и да нико није заборављен. Подсетио је да је у последње две године, у време највеће и најтеже економске и здравствене кризе, наша земља издвојила 8,7 милијарди евра, што је преко 18 одсто нашег БДП-а, како би помогла и привреду и грађане. 

 „Свако обећање које смо дали, испунили смо у дан и у динар и показали колико нам је држава јака и одговорна, и колико су нам јавне финансије стабилне. То је слика потпуно другачије Србије, земље која побеђује у економији као никада до сада. Са тим желимо и да наставимо. Ова исплата младима је још једна потврда успешне и одговорне економске политике коју спроводимо“, нагласио је министар.

 Мали је подсетио и да је прошле недеље исплаћено по 20.000 динара пензионерима.

 „То је појединачно највећа помоћ која је икада исплаћена нашим настаријим суграђанима. Дакле, тиме смо још једном показали бригу за њих, уз велику захвалност за подршку коју су нам дали за реформе које смо спроводили од 2014. године“, рекао је Мали. 

 Како је истакао, држава је озбиљно приступила умањењу негативних последица пандемије јер је обезбедила огромну помоћ грађанима, али и привреди, која се огледала у исплатама минималних зарада, гарантним шемама које су дефинисане, мораторијумима. 

 „Србија је у прошлој и 2020. години остварила одличне резултате и кумулативно смо остварили највишу стопу раста у Европи, и то у две најтеже године када је економија у питању“, навео је он. 

 Мали је истакао да Србија данас побеђује, јер је избегла црне сценарије, које су имале развијеније земље – масовна отпуштања и затварања фабрика.

 Како је рекао, без обзира на велика издвајања државе, удео јавног дуга у БДП-у Републике Србије је тренутно 52,1 одсто, што је знатно испод нивоа који прописује Мастрихт.

 „Стање у неким развијенијим земљама је лошије, јер имају горе показатеље када је јавни дуг у питању. Примера ради, Немачка има јавни дуг у односу на БДП од 70 одсто, Велика Британија преко 100 процената, Француска 120 одсто, Италија 160 процената, Грчка преко 220 одсто. Када је у питању регион, Црна Гора има удео јавног дуга у БДП-у од преко 90 одсто, Македонија преко 70 процената, а наша Србија 52,1 одсто, упркос огромној помоћи коју смо пружили и грађанима и привреди“, навео је он. 

 Министар Мали је истакао да осим стопе раста БДП-а, где је Србија доминантна у Европи, прошле године је задржана стабилност јавних финансија, што се види и кроз стопу незапослености, која је у трећем кварталу прошле године била 10,5 одсто. 

 „Дакле, незапосленост је на нивоу оне пре пандемије 2019. године. Само је председник Александар Вучић у последњих неколико година отворио 250 фабрика. У Србији се данас граде нови километри ауто-путева, изградили смо три ковид болнице, а за пар дана отварамо и потпуно нови Клинички центар Србије у Београду. То значи да се Србија мења набоље, без обзира на највећу економску кризу“, рекао је он.

 Навео је да се процењује да је просечна плата у јануару ове године око 610 евра, док је 2010, 2011. године износила 329 евра.

 „Из месеца у месец нам расте износ просечне плате, расту и пензије. Оно што се зна сигурно, до краја мандата наредне владе, до краја 2026. године, просечна плата у Србији ће бити 1.000 евра, а пензија 500 евра. То је обећање које дајемо и за то ћемо се борити из дана у дан“, рекао је он.

 Мали се захвалио младима на томе што остају у Србији, посебно онима који се враћају у све већем броју у нашу земљу.

 „Поред овог закона који је сада пред посланицима, подсетићу и да смо од 1. јануара кренули да подржавамо младе са још већим износом за прворођено, другорођено и трећерођено дете. Наредних дана, као што је и председник Вучић обећао излазимо са конкретним критеријумима око помоћи младим брачним паровима, да помогнемо при куповини првог стана. Разматрамо да ли ће то бити учешће или део учешћа, како би још више мотивисали младе и подстакли многе да се врате и остану у Србији, да овде заснивају породице“, рекао је он.

 Мали је закључио да поред одговорног приступа свим категоријама становништва, посебно према најмлађима, држава показује бригу о онима пред којима је будућност ове земље.

Сличне теме

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста

Мали: Челници ММФ-а у Вашингтону похвалили Србију, идемо даље у реформе

Мали: Челници ММФ-а у Вашингтону похвалили Србију, идемо даље у реформе