Читај ми

Мали: Уз председника Вучића и стабилну владу, Србија превазилази проблеме

Министар финансија Синиша Мали данас је честитао Александру Вучићу на још једном мандату председника Републике Србије, истакавши да је то резултат подршке огромне већине грађана. 

Мали је изјавио да сукоб у Украјини доноси велике проблеме, јер продубљује економску кризу у целом свету, али да то може да се превазиђе једино уз председника Вучића и стабилну владу.  

„Желим му пуно успеха у наредном петогодишњем мандату, јер је потребно пребродити све изазове са којима се и Србија и свет суочавају. Реч је о изазовима са којима се нисмо сусрели још од Другог светског рата. И у свом говору, председник Вучић је истакао да су најважнији мир и стабилност, а то је проткало и његову председничку кампању. То је оно што је у овим немирним, тешким временима за грађане Србије можда и најважније. Акценат је ставио и на економски развој, односно даљи раст пензија, плата, наставак великих инфраструктурних пројеката, јер то гура Србију напред, у смислу развоја привреде, унапређења животног стандарда. Такође, нагласио је политику наше војне неутралности, што је од изузетног значаја. Никада више не инвестирамо у развој наше војске и тако ћемо и наставити. Србија нема намеру да некога напада, већ само желимо да будемо сами на своме и да се сачувамо“, навео је он. 

Министар је напоменуо да је у фокусу политике председника Вучића наставак и развијање сарадње у региону, са посебним освртом на „Отворени Балкан“, јер то значи отворене границе, већу привредну активност, слободан проток робе, људи и услуга. 

Истакао је и да председник инсистира и на даљим улагањима у образовање, као и на политици подстицања рађања.

„Како је и рекао, не вреди развој Србије ако се деца не рађају. Шта нам вреде ауто-путеви када немамо ко њима да се вози. Али, видели сте да смо од 1. јануара ове године обезбедили 300.000 динара за прво рођено дете, као и по додатних 100.000 динара за другорођено и трећерођено дете. Реч је о додатним субвенцијама државе. Такође, пре петнаестак дана имали смо и прву исплату за мајку која је купила први стан у Сомбору. Дакле, држава даје до 20.000 евра за куповину првог стана за мајке које су родиле дете од 1. јануара ове године и то је политика коју ћемо наставити“, нагласио је Мали и додао да је поред мира и стабилности, политика подстицања рађања једна од најважнијих порука председника.

Мали је истакао да данас почиње исплата 100 евра за младе, која ће бити реализована у прва три дана јуна. 

„Ту помоћ је најавио и председник и то је обећање које смо дали и испуњавамо га. Завршила се пријава у другом кругу за све младе од 16 до 29 година. За две недеље додатно се пријавило 43.748 младих, а у првом кругу смо имали 1.059.425 њих. На њихове рачуне уплатићемо 100 евра и то следећом динамиком – данас и сутра исплаћујемо по 400.000, а преосталих 360.000 грађана 3. јуна“, рекао је Мали.

Напоменуо је да је ова врста помоћи од изузетног значаја за младе, јер ће им значити да преброде тешкоће које се односе на економску кризу, односно на проблем са животним стандардом због инфлације.

„Подсетићу да ми трећу годину заредом дајемо помоћ грађанима. Кренули смо са 100 евра 2020. године, али смо само у последњих неколико месеци исплатили 10.000 динара једнократну помоћ радницима у здравству, свим пензионерима по 20.000 динара, што је највећа исплаћена појединачна помоћ најстаријима икада. Такође, исплатили смо и 10.000 динара запосленима у просвети и запосленима у социјалним службама. Поред тога, исплатили смо првих 100 евра младима, а ево сада им исплаћујемо још по 100 евра. За то смо издвојили око 13 милијарди динара“, рекао је он. 

Како је објаснио, за првих пет месеци ове године остварени су неупоредиво бољи резултати од планираних, јер је наплата ПДВ-а већа за око три милијарде динара него што смо предвидели. 

„Планирали смо дефицит буџета, односно минус од 121 милијарду динара, а имамо дефицит од 71,9 милијарди. То је за 50 милијарди динара, односно око 450 милиона евра, бољи резултат него што смо очекивали у првих пет месеци. Без обзира на помоћ која је уплаћивана грађанима повећање субвенција за пољопривреднике са 4.000 на 8.000 динара по хектару, али и без обзира на то што смо у првих пет месеци исплатили 260 милијарди динара, преко две милијарде евра старих дугова, што смо рефинансирали или исплатили неких 70 одсто укупних дуговања за ову годину, могу рећи да је резултат добар“, навео је Мали. 

Он је рекао да је српска економија стабилна, без обзира на изазове са којима се суочава. 

„Погледајте било који макроекономски индикатор. Ми смо у првом кварталу ове године имали стопу раста наше економије од 4,4 одсто према подацима Завода за статистику. У другом кварталу очекујемо 3,8 или 3,9 одсто стопу раста. Ако погледате удео јавног дуга у БДП-у, тренутно смо на нивоу од 52 одсто, што је далеко од нивоа који прописује Мастрихт. Погледајте стопу незапослености. Она је пре кризе, 2019. године износила 11,2 одсто, док је данас 10,6 процената. Упркос кризи, ковиду и свему што смо имали у протекле три године, бољи смо него тада. И даље нам економија показује добру отпорност, али не могу да кажем да је све бајно и сјајно, јер није. Ми смо и даље стабилни и имамо простора да реагујемо уколико буде потребе, посебно имајући у виду зиму која предстоји“, навео је он.  

Осврнуо се и на енергетску кризу, и истакао да је од изузетног значаја разговор који је председник Вучић имао са председником Руске Федерације Владимиром Путином. 

„Важно је да грађани разумеју, уопште није у питању цена гаса и цена струје, већ је најважније да ли ћемо их уопште имати. Са тим се изазовима тренутно суочавамо. Србија ће дефинитивно имати многоструко нижу цену гаса него остале земље у Европи, и ми сада радимо на финализацији договора са Гаспромом. Остаје проблем снабдевања струјом не само у Србији, већ и у региону. Када погледате изазове, ту је и шести пакет санкција Европске уније, што отвара и проблем снабдевања наше рафинерије у Панчеву и целокупног тржишта у нашој земљи сировом нафтом. Уз то, проблеми су и у прехрамбеној индустрији. Одједном је у целом свету кренула несташица брашна, шећера, уља. Имате много развијеније земље од наше где су рафови празни. Ми имамо довољно и брашна и довољно пшенице, кукуруза, шећера, уља. Држава је опет одговорно реаговала јер су замрзнуте цене основних животних намирница. Председник је обишао складиште робних резерви. Ми смо набавили и со, и млеко у праху, пиринач, све што је неопходно да можемо да реагујемо. То је одговорна и снажна порука и од председника и од Владе Републике Србије, да држава брине и да ће помоћи уколико буде потребно“, навео је он. 

Мали је напоменуо да су огромни изазови пред нама, велика је борба за сваки киловат струје, за сваки кубни метар гаса, за сваки литар горива, али да се све ради како би грађани у што мањој мери осетили кризу. 

„И даље немате огромне скокове цена горива, иако је то један од највећих проблема у свету. Држава је предузела кораке који су неопходни и поново је највећи терет кризе пребацила на себе. Такође, када је цена гаса у питању, упркос огромном расту цене, овде није било поскупљења ни за грађане ни за привреду. Држава је и у том случају највећи део проблема преузела на себе. Исто се односи и на цену струје, која је у Србији најнижа у Европи, одмах после Грузије. То су ствари које се раде како би у што већој мери умањиле последице кризе на животни стандард. Ми смо и даље стабилни, и даље радимо на свим започетим пројектима, од изградње ауто-путева и брзих саобраћајница. Видели сте пре пар дана је и председник Вучић обишао градилиште Тиршове 2 у Београду. То је још једно од обећања које испуњавамо. Обишли смо заједно и градилиште београдског метроа, и то иде својим током“, рекао је он. 

Говорећи о новом систему е-фискализације, министар је рекао да имамо више од 120.000 пореских обвезника на новом систему фискализације, и да се резултати виде и у наплати ПДВ-а. 

„Грађани морају да знају да сваки пут када не добијемо фискални рачун, ми сами себе крадемо на неки начин. Сада исплаћујемо 100 евра за младе, причамо о подршци за набавку хране, енергената и свега осталог. Па све то радимо из буџета“, навео је он, и додао да сваки рачун има QR код, те да грађани могу да провере да ли је рачун валидан или не. 

Напоменуо је да је Пореска управа увелико на терену и да се ради велики број контрола. 

„Веровали или не, имате привредна друштва, предузетнике, који су узели субвенцију од државе, а нису чак узели ни безбедносни елемент, или су узели субвенцију, а затворили продавнице и више их нема. Давали смо по 100 евра за сваку фискалну касу и 100 евра за сваку локацију. Дакле, била је огромна подршка државе јер смо желели да нова фискализација не кошта нашу привреду. Сви велики системи су прешли на нови систем, али и они који до сада нису били обвезници фискализације, односно фризери, козметичари, спортска удружења“, рекао је Мали.

Осврнуо се и на систем е-фактура, у којем је 10.500 корисника јавних средстава, односно јавних предузећа и установа. 

„До краја године биће укључен и приватни сектор. Упркос кризи и изазовима нама реформе иду напред. Е-фискализација и е-фактуре чине наше окружење транспарентнијим, атрактивнијим и бољим за инвестиције. Ми смо до 20. априла имали чак 600 милиона страних директних инвестиција у Србији, упркос свему. Стабилни смо и борићемо се, нема другог избора“, закључио је Мали.   

Сличне теме

Синиша Мали: До краја године просечна плата 920 до 930 евра

Синиша Мали: До краја године просечна плата 920 до 930 евра

Мали: Радови на изградњи ЕКСПО комплекса теку по плану

Мали: Радови на изградњи ЕКСПО комплекса теку по плану

Синиша Мали: Нећемо одустати од политике раста, од 1. маја јефтинији гас за привреду

Синиша Мали: Нећемо одустати од политике раста, од 1. маја јефтинији гас за привреду