Читај ми

Мaли: Успешно завршена ревизија аранжмана са ММФ-ом, Србија испуњава све договорене циљеве

1/3

Ревизија аранжмана са Међународним монетарним фондом је успешно завршена и оцена ММФ-а је да смо све циљеве, све што смо договорили, на време и на прави начин испунили, изјавио је данас потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.  

„Наша економија је упркос никада већој светској кризи и даље стабилна, све што је у буџету за наредну годину је реално и биће испуњено, пре свега мислим на повећање плата, пензија и минималне зараде“, рекао је Мали на заједничкој конференцији за медије са гувернерком Народне банке Србије Јоргованком Табаковић, а поводом позитивних оцена ММФ-а који је у Србији боравио од 19. до 31. октобра.

Како је рекао, зато је предлог ММФ-а да смањимо ниво ангажовања према њима што значи да аранжман постаје више из предострожности, јер више немамо изазове које смо имали прошле године када је била енергетска криза.

„То је важна порука за грађане, а и за оне који су заинтересовани да инвестирају у нашу земљу“, поручио је министар.

Он је додао да је, према подацима Републичког завода за статистику, у трећем кварталу БДП Србије порастао 3,5 одсто, те да смо, пошто имамо раст у прва три квартала, потпуно у динамици да ове године наш БДП порасте чак 2,5 одсто.

Министар је истакао да је пројекција за наредну годину раст од 3,5 одсто БДП-а, а то је, како је рекао, важно јер велики број земаља као што је Немачка, улази у рецесију, а једна мала Србија се, истакао је, добро држи. 

Мали је рекао да је раст основа и за даље капиталне инвестиције, улагања у здравство, школе, ауто-путеве, брзе пруге, али и основа за даље подизање плата, пензија, минималне зараде, свега што је важно за грађане. 

„Ове године први пут у историји Србија ће имати БДП од више од 68 милијарди евра, за наредну годину пројектујемо 74, а пре 10 година наш БДП био је 33,4 милијарди евра, више него дупло мањи“, рекао је Мали.

Како је објаснио, то показује колико се Србија променила и колико на прави, одржив начин правимо нашу економију и стварамо основ за будућност.

Коментаришући запосленост у Србији, он је рекао да имамо веома стабилно тржиште рада и никада већу запосленост будући да 2,36 милиона људи ради и плаћа порезе и доприносе.

„На овај број становника никада нисмо имали већу запосленост. Паралелно са тим имамо и никада нижу незапосленост и то су огромни успеси. Политика председника Вучића је показала да је отварање фабрика најважнија ствар за животни стандард грађана, отварање нових радних места, то се у пракси показало“, оценио је.

Он је навео и да Србија има рекордан ниво страних директних инвестиција које ће, како очекује, ове године достићи 4,5 милијарди евра, док су прошле године износиле 4,4 милијарде евра.

Говорећи о дефициту буџета, истакао је да потпуно одговорна економска политика Владе значи да се води рачуна о сваком динару, што је потврдио и ММФ.

„Ове године ћемо имати дефицит од 2,8 одсто, можда и нижи, а план је био 3,3. Тиме доприносимо 'хлађењу економије' односно борби против инфлације. Већ наредне године пројекција је 2,2 одсто дефицита. Полако али сигурно долазимо до нивоа од пре кризе и пре ковида када смо пар година имали суфицит“, рекао је Мали.

При томе, додао је, буџетом су за наредну годину планиране и капиталне инвцестиције вредне 600 милијарди динара, што је 6,8 одсто БДП-а.

„То су улагања у ауто-путеве, брзе саобраћајнице, брзе пруге, школе, болнице, вртиће, мамографе, канализациону мрежу, екологију. Тако градимо стабилну и одрживу политику развоја“, прецизирао је.

Он се осврнуо и на јавни дуг речима да је похвала ММФ-а најбољи одговор свима који неаргументовано говоре о задуживању и проблемима са којима се суочавамо, будући да ће нам до краја године јавни дуг бити око 52 одсто, при чему на рачуну буџета имамо пет милијарди евра, као и никада веће девизне и резерве у злату. 

Мали је рекао да је у условима када је просек јавног дуга еврозоне 91-92 одсто, Србија на нивоу од 51-52 одсто, те да када бисмо сву ликвидност коју сада имамо искористили да вратимо део дуга, били бисмо на 44 одсто јавног дуга. 

Он је истакао и да је ММФ потврдио да веома одговорно водимо наше јавне финансије, односно да спроводимо све реформе које смо дефинисали са њима, од е-фискализације, увођења е-фактура, реформе Пореске управе, реформе управљања јавним предузећима. 

„Жеља нам је да кроз структурне реформе даље ојачамо привреду, како би била још отпорнија на спољне шокове, а тиме бисмо даље повећали атрактивност наше економије“, рекао је Мали. 

Он је подсетио да, као што је и обећано, 1. јануара следи повећање плата у јавном сектору од 10 одсто, што је додатно на 5,5 одсто из септембра за здравство, просвету, неговатељице у установама социјалне заштите, те да сутра почиње исплата повећаних пензија од 5,5 одсто.

„Сутра је исплата самосталцима, 4. новембра војни и пољопривредни пензионери, 10. остали. Наредно повећање од 14,8 одсто очекује их у јануару. То значи да ће већ у јануару просечна пензија у Србији износити 390 евра, а пре 10 год била је 204 евра“, рекао је Мали и додао да пензионере очекује и једнократна исплата од 20.000 динара помоћи 30. новембра. 

Просечна пензија је, рекао је, за две године повећана 56,1 одсто. 

Мали се захвалио пензионерима на разумевању за тешке мере које су морали да поднесу. Како је рекао, план је да до 2027. просечна пензија буде 650 евра, а просечна зарада 1.400 евра. 

„Свако обећање смо испунили“, рекао је Мали, и истакао да ће у децембру просечна зарада износити 840 евра тако да смо у динамици да буде испуњено обећање да до 2025. просечна зарада буде 1.000 евра.

У буџету је, како је подсетио, планирано и повећање минималне зараде од 17,8 одсто, што је никада веће процентуално повећање, а минимална зарада ће износити 47.154 динара.

 „Тако додатно штитимо животни стандард грађана, пре 11 година минимална зарада била је око 15.700 динара. Утичемо на подизање просечне зараде далеко изнад нивоа инфлације што је веома важно. Настављамо и са повећањем неопорезивог дела дохотка на 25.000 динара, боримо се против сиве економије, али и доприносимо онима са најнижим примањима да добију више новца“, објаснио је министар финансија.

Зато је, како је рекао, важна ова потврда ММФ-а, да је све што радимо усклађено са стандардима и ни на који начин неће угрозити наше јавне финансије, односно, држава ће одговорити на сваку кризу. 

Он је подсетио и да ће око 1. децембра бити исплаћено по 10.000 динара за примаоце новчане социјалне помоћи, као што је председник обећао. 

„Потпуно смо стабилни и јаки, све оно на чему смо радили последњих година када су реформе у питању показује резултате данас, уз захвалност гувернерки на координацији монетарне и фискалне политике“, рекао је Мали.

Одговарајући на питања новинара, Мали је изјавио и да са ММФ-ом није договарано поскупљење струје и гаса следеће године. Навео је да ће, што се струје тиче, наш нагласак бити на реструктурирању ЕПС-а.

Гувернерка Народне банке Србије Јоргованка Табаковић истакла је да се ММФ на крају Мисије захвалио на отвореним и конструктивним разговорима и сарадњи.

„Углед и поверење централне банке, а и државе уопште, стиче се само кроз резултате. Ми смо кредибилитет централне банке и државе, и добили“, рекла је Табаковић, и додала да након завршене друге ревизије аранжмана очекује половином децембра да Одбор извршних директора ММФ-а и потврди позитивну оцену Србији. 

Како је рекла, основни инструмент који је донео стабилност Србији је усаглашеност монетарне и фискалне политике и свега што председник Србије Александар Вучић ради.

„У најизазовнијим околностима смо обезбедили стабилност финансијског система“, закључила је, и додала да то доказују бруто девизне резерве у износу од 24 милијарде, више од 20 милијарди евра нето девизних резерви, више од 39 тона злата у трезорима државе Србије и стабилан курс.

Сличне теме

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста

Синиша Мали: Посета Вашингтону успешна, не одустајемо од реформи и даљег раста