Čitaj mi

Za mesec i po dana banke privrednicima odobrile više od 668 miliona evra kredita za likvidnost

Poslovne banke su privrednicima za samo mesec i po dana odobrile više od 668 miliona evra kredita za održavanje likvidnosti sa subvencionisanom kamatom. Zbog velike tražnje privrednika, a na predlog Ministarstva finansija i privrede, prošle nedelje su usvojene izmene uredbe kojima je izdvojeno dodatnih 1 milijardu dinara za subvencionisanje kamata po ovim kreditima, koja su obezbeđena kroz rebalans budzeta. Na taj način ukupna sredstva za ovaj Program u 2012. godini iznose 1,3 milijarde dinara.

Izmenama uredbe je precizirano i da iznosi pripadajuće subvencionisane kamate za 2012. godinu, koje banke potražuju za velika preduzeća, ne sme prelaziti 50 odsto ukupnog potraživanja za subvencionisanu kamatu za sve vrste plasmana u ovoj godini.

Na taj način podstičemo banke da svoja sredstva usmere više ka preduzetnicima, malim i srednjim preduzećima.

Od 1. septembra, odnosno od početka sprovođenja Uredbe o subvencionisanju kamate na kredite za likvidnost, obrtna sredstva i finansiranje izvoznih poslova, banke su odobrile 534 miliona evra kredita sa deviznom klauzulom, dok je dinarskih kredita odobreno u iznosu od 134 miliona evra.

Od ukupno 668 miliona evra kredita, na nove plasmane otpada 400 miliona evra kredita (60 odsto), refinansirano je 188 miliona evra kredita (28

odsto), a za izvozne poslove odobreno je 80 miliona evra kredita (12 odsto).

Mala preduzeća učestvuju u ukupnom iznosu odobrenih kredita sa 22, odsto, srednja sa 23 odsto, a velika sa 55 odsto.

Program kredita za likvidnost sa subvencionisanom kamatom pokrenulo je Ministarstvo finansija i privrede u cilju održavanja likvidnosti privrede. Banke plasiraju svoja sredstva privredi, a država subvencioniše kamatnu stopu, i to sa 5 odsto, kako za dinarske, tako i za kredite sa valutnom klauzulom. Tako privrednici za dinarske kredite za likvidnost imaju godišnju

kamatnu stopu u visini referentne stope NBS, a za devizne evro kredite maksimalnu kamatu do 3,5 odsto godišnje.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE