Čitaj mi

Vlada usvojila Fiskalnu strategiju za 2013. godinu

Vlada Srbije usvojila je na jučerašnjoj sednici Fiskalnu strategiju za 2013. godinu sa projekcijama za 2014. i 2015. godinu, kojom se definišu osnovni ciljevi i smernice u sprovođenju ekonomske i fiskalne politike za naredne tri godine. Osnovni ciljevi ove strategije su ubrzanje procesa evropskih integracija, makroekonomska stabilnost i usporavanje rasta duga, oporavak i jačanje srpske privrede i povećanje zaposlenosti i životnog standarda.

Poboljšanje upravljanja javnim finansijama na nacionalnom i lokalnom nivou, niži udeli javnih rashoda, fiskalnog deficita i duga u BDP, uspostavljanje konkurentnog poreskog sistema i predvidive poreske politike, kao i jačanje fiskalne održivosti kroz sprovođenje strukturnih reformi, osnovne su smernice ovog dokumenta.

Ovom strategijom predviđa se umereni rast bruto domaćeg proizvoda od 2 % u 2013 godini, 3,5% u 2014. godini

i 4% u 2015 godini. Takođe, cilj fiskalne politike je i snažno smanjenje ukupnog fiskalnog deficita sa

6,1% BDP, u ovoj godini, na 3,6 % BDP u 2013. godini i 1% BDP u 2015. godini. Učešće ukupnog duga države u BDP treba da se smanji sa 65,2% na 58,4% u 2015. godini. Ovi ciljevi mogu se ispuniti merama poreske politike, čiji je najveći deo sproveden u prva tri meseca nove Vlade, merama za smanjenje javnih rashoda i sprovođenjem strukturnih reformi.

Strukturne reforme koje treba da obezbede privredni oporavak i ekonomsku stabilnost podrazumevaju unapređenje poslovnog okruženja,

jačanje izvoznog potencijala zemlje, reformu poreskog sistema i politike, reformu javnih rashoda, reformu državnih i javnih preduzeća, reformu sistema subvencija, reformu javnog penzijskog, zdravstvenog i sistema obrazovanja, kao i sistema socijalne zaštite, reformu lokalnih javnih finansija i unapređenje tržišta rada. Strukturne reforme podrazumevaju i završetak procesa restrukturiranja državnih preduzeća do 30. juna 2014. godine, profesionalizaciju upravljanja javnim preduzećima i unapređenje opšte poslovne klime kroz otklanjanje svih administrativnih prepreka koje otežavaju poslovanje privrede, kroz unapređenje infrastrukture i brže i jeftinije izdavanje građevinskih dozvola. Usklađivanje rasta plata i penzija u skladu sa budzetskim mogućnostima, smanjenje subvencija i uvođenje centralizovane javne nabavke za lekove, medicinsku opremu, sanitetski materijal itd,

takođe su deo ekonomske i fiskalne politike Vlade Srbije.

Veliki deo predloga Fiskalnog saveta ugrađen je u Predlog fiskalne strategije. Rigoroznom kontrolom rashodne strane budzeta obezbediće se striktno poštovanje planiranih troškova za 2013. godinu. Na ovaj način, postići će se makroekonomska stabilnost, povećanje zaposlenosti i životnog standarda građana.

Fiskalna strategija za 2013. godinu sa projekcijama za 2014. i 2015. godinu 

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE