Čitaj mi

Uvođenje PDV-a prošlo bez većih problema

Direktor Poreske uprave Vladimir Ilić izjavio je danas da je uvođenje poreza na dodatu vrednost (PDV) u Srbiji prošlo bez većih problema, kao i da nije došlo do većih promena u cenama.

Ilić je na današnjoj konferenciji za novinare istakao da je 13 odsto artikala poskupelo, 82 odsto je pojeftinilo, dok su cene 5 odsto artikala ostale nepromenjene.

On je naglasio da su posebno zabrinjavajuće promene cena komunalnih usluga koje su povećane više od uslovljenih promena i dodao da su za preispitivanje ovih cena nadležne lokalne samouprave.

Ilić je podsetio obveznike PDV-a, koji se bave prometom i proizvodnjom duvanskih prerađevina, alkoholnih pića, kafe, benzina, lož ulja na obavezu

popisa zaliha i dostavljanja popisnih lista Poreskoj upravi do 15. januara 2005. godine, kako bi izvršili povraćaj sredstava.

Takođe, kako je Ilić naveo, i lica koja se bave gradnjom imaju obavezu da izvrše popis novoizgrađenih građevinskih objekata, kao i onih čija je izgradnja u toku i popisne liste predaju Poreskoj upravi do 15. januara 2005. godine.

Nataša Kovačević, pomoćnik direktora Poreske uprave, predstavila je nekoliko novina u Zakonu o porezu na dohodak građana koje se odnose na oporezivanje programa estradnih umetnika.

«U okviru najnovih izmena i dopuna Zakona o porezu na dohodak građana, između ostalog, predviđena je obaveza isplatilaca prihoda interpretatorima i drugim angažovanim licima za izvođenje estradnog programa, narodne i zabavne muzike da podnesu registracionu prijavu nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave do 31. januara 2005. godine», rekla je Kovačević.

Ona je dodala da su isplatioci takođe u obavezi da do

5. u mesecu podnesu obaveštenje Poreskoj upravi o zaključenim ugovorima u prethodnom periodu sa izvođačima estradnih programa.

«U slučaju da se utvrdi da isplatilac, u smislu Zakona o porezu na dohodak građana, nije tako i registrovan, odnosno da nije zaključio ugovor sa izvođačima, tj. nije podneo obaveštenje Poreskoj upravi, može mu se izreći mera zabrane obavljanja delatnosti do 30 dana», rekla je Kovačević i dodala da su predviđene i novčane kazne od 100 hiljada dinara do milion dinara.

Ona je podsetila i da svi oni koji prijave porez na imovinu do 31. januara 2005. godine, neće plaćati kaznu zbog nepoštovanja Zakona o porezu na imovinu.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE