Čitaj mi

Uspešno završena poseta Davosu

Delegacija Vlade Republike Srbije, koju je predvodio premijer Zoran Đinđić, a u kojoj su bili i ministri Božidar Đelić, Aleksandar Vlahović i Goran Pitić, razgovarala je na godišnjem sastanku najeminentnijih ličnosti svetske političke i ekonomske scene, koji organizuje Svetski ekonomski forum, sa En Kruger, zamenikom generalnog direktora Međunarodnog monetarnog fonda.

„Mislim da smo uspeli da joj objasnimo da je naša ekonomija po svojim kapacitetima mnogo sposobnija da se razvija, kada se imaju u vidu finansijska sredstva koja joj stoje na raspolaganju. Mi imamo finansijska sredstva u zemlji, koja zbog velike finansijske strogosti ne ulaze u privredu“, rekao je Đinđić.

On je rekao da je MMF „vrsta glavnog kontrolora javnih finansija u svim zemljama“, koji daje obaveštenje svim drugim investitorima da li su javne finansije jedne zemlje zdrave i da li je politika koju vodi jedna vlada ekonomski dobra, prenosi agencija Beta.

„U skladu sa tim, MMF traži štednju i restrikcije. Mi želimo da se naša privreda malo oslobodi i dobije kredite, kao i da se našoj privredi ne postavljaju tako strogi mehanizmi i da se rizik koji se vezuje za našu zemlju smanji“, rekao je on.

Đinđić je kazao da će 2003. biti godina većih aktivnosti u preduzećima i privredi. „Uspeli smo da uspostavimo makroekonomski nivo i pokažemo svetu da nismo narod koji traži više nego što zaradi, koji se ne zadužuje tek tako da bi rešavao svoje dnevne probleme, kao i da ne podležemo štrajkovima i pritiscima za neopravdano povećanje plata i izdataka“, rekao je on.

Ministar finansija i ekonomije Božidar Đelić rekao je da Vlada Srbije ne želi samo da postigne stabilizaciju, već i da se posveti daljem ekonomskom razvoju i razvoju standarda stanovništva. „Na prvi pogled postoji nekompatibilnost između stabilizacije i discipline sa jedne strane i rasta i razvoja životnog standarda sa druge strane. Međutim, na dugi rok, te dve stvari su spojene i tražimo pravi koktel da održimo stabilnost javnih finansija“, kazao je Đelić.

Đelić je ocenio da na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu vlada pesimistička atmosfera zbog iračke krize. On je rekao da Srbija želi da ostane van kriza i da ima dovoljno zaliha nafte i benzina, a da će se Vlada Srbije ponašati u skladu sa kretanjima na svetskom tržištu nafte i naftinih derivata.

Na 33. samitu, koji se održava od 23. do 28. januara, predstavnici Vlade Srbije susreli su se i sa drugim vodećim ličnostima svetskog biznisa i politike, među kojima sa državnim sekretarom SAD Kolinom Pauelom, veoma uticajnim američkim kongresmenom Džimom Kolbijem i novim predsednikom Brazila Luizom Inasiom da Silvom. Takođe, premijer i ministri su predstavnicima vodećih kompanija prezentovali promene u srpskoj privredi i mogućnosti za strana ulaganja.

Premijer Đinđić je sa drugim liderima zemalja jugoistočne Evrope i Evropske unije učestvovao u diskusiji „Nova Evropa“ o budućnosti proširenja Evropske unije i promenama koje predstoje Evropi kao kontinentu.

Samit u Davosu, čiji je ovogodišnji lajtmotiv „Izgradnja poverenja“, posvećen je pregledu svetskih ekonomskih perspektiva, a jedna od glavnih tema je kriza u Iraku. Na samit u Davosu pozvano je 2.150 učesnika iz 99 zemalja.

Svetski ekonomski forum, sa sedištem u Ženevi, jeste nezavisna organizacija, osnovana donacijama preko hiljadu najvećih svetskih kompanija. Forum ima posredničku ulogu u stvaranju partnerstava između poslovnih, političkih, akademskih i ostalih lidera svetskog društva u cilju daljeg ekonomskog rasta i društvenog razvoja.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE