Čitaj mi

U Davosu izražena želja da Srbija nastavi putem reformi

Ministar finansija i ekonomije u Vladi Republike Srbije Božidar Đelić izjavio je danas da su tokom održavanja Svetskog ekonomskog foruma u Davosu predstavnici ekonomske i političke elite izrazili želju da Srbija uspe u nastojanju da do kraja sprovede započete ekonomske reforme.

Đelić je na konferenciji za novinare rekao da je tokom održavanja ovog skupa imao više od četrdeset bilateralnih sastanaka na kojima je predstavio ekonomske rezultate ostvarene u poslednje tri godine i da je tom prilikom sagovornicima predočio da u Srbiji postoji dovoljno mudrosti i snage da se napravi demokratska i stabilna vlada koja će znati da nastavi da vodi zemlju putem pozitivnih ekonomskih i političkih procesa.

On je naglasio da je jedan od ciljeva učešća na Svetskom ekonomskom forumu i obnova kontakata sa predstavnicima velikih svetskih kompanija, a posebno onih koje su već prisutne u našoj zemlji, kao što su Holcim, Lafarž i Filip Moris, koje je ocenio kao naše ambasadore u svetu poslovanja, privrede i finansija.

Ministar je istakao da su predstavnici kompanija izrazili očekivanje da se u Srbiji što pre formira nova vlada, uvede porez na dodatu vrednost kao najbolja garancija suzbijanja sive ekonomije i nastavi razvijanje dobrih odnosa Srbije i Crne Gore sa susedima u regionu. On je dodao da je, takođe, izraženo interesovanje za to na koji način će se nastaviti proces integracije državne zajednice sa Evropskom unijom (EU).

Đelić je visokom predstavniku za spoljnu politiku i bezbednost Havijeru Solani i savetniku predsednika Evropske komisije Stefanu Saninu, koji su želeli da znaju kako EU u ovom trenutku može da pomogne Srbiji, rekao da je najvažnije da EU ne odmogne Srbiji i da bi sve buduće odluke Evropske unije, ma kakve one bile, trebalo da iskazuju jedan partnerski odnos, a nikako kaznu ili uslovljavanje.

On je naglasio da je, takođe, sagovornicima sugerisao da bi EU trebalo da sa budućom vladom u Srbiji ostvari dijalog na najvišem mogućem nivou i o strateškim pitanjima i dodao da su Solana i Sanino potvrdili da će ovaj pristup braniti na predstojećim sastancima Evropske unije.

Đelić je naveo da je tokom susreta sa potpredsednikom vlade i ministrom finansija Ruske Federacije Aleksejom Kudrinom dobio uveravanja da će vlada ove zemlje najviše za mesec dana u potpunosti potvrditi tehnički dogovor o tretiranju uzajamnih dugova iz novembra prošle godine.

Prema Đelićevim rečima, predstavnici Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) složili su se da je makroekonomska situacija u Srbiji dobra, ali su istovremeno podsetili na to da će dalje tranše finansijske podrške ove institucije zahtevati potvrdu jednog broja reformskih pravaca, kao i da bi izglasavanje budzeta Republike Srbije za ovu godinu trebalo da bude u skladu sa trogodišnjim planom potpisanim sa ovom finansijskom institucijom u maju prošle godine, a koji pokriva period od 2002. do 2005. godine. Đelić je podsetio na to da od uspešnog izvršenja ovog plana zavisi dodatni otpis od 15 odsto našeg duga prema Pariskom klubu.

Sa predstavnicima međunarodne nevladine organizacije za borbu protiv korupcije Transparensi internešenel postignut je dogovor o održavanju sastanka na kome bi se utvrdili načini i mogućnosti napretka Srbije na rang-listi ove organizacije, istakao je Đelić i dodao da se naša zemlja trenutno nalazi na 106. mestu od ukupno 130. Istovremeno, profesor Univerziteta Harvard Majkl Porter izrazio je želju da zajedno sa stručnjacima iz Srbije napravi regionalni projekat za konkurentnost jugoistočne Evrope.

Đelić je istakao da je tokom održavanja Svetskog ekonomskog foruma Srbiji upućen i zvanični poziv za učešće na Evropskom forumu, koji će se krajem aprila održati u Varšavi, a na temu proširenja Evropske unije.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE