Čitaj mi

Tokio će se založiti za reviziju statusa SCG u OECD-u

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da je ministar finansija Japana Sadakazu Tanjigaki u današnjem razgovoru obećao da će se Tokio založiti za reviziju statusa Srbije i Crne Gore u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Dinkić je naveo da je Tanjigaki takođe obećao i da će od Japanske banke za međunarodnu saradnju i Japanske organizacije za spoljnu trgovinu zatražiti da podrže investicije japanskih firmi u Srbiji.

Ministar finansija u Vladi Srbije izjavio je srpskim novinarima u Tokiju, gde boravi u višednevnoj službenoj poseti, da je japanskom ministru ukazao na to da je status SCG u OECD-u neopravdano nizak i da je to prepreka za ulaganja.

On je ponovio da Srbija traži strateškog partnera u Japanu i dodao da je ministar finansija Japana odao tokom razgovora priznanje ekonomskim reformama Vlade Srbije.

Dinkić je ocenio da je interesovanje jakih preduzeća za njegovu prezentaciju najbolji pokazatelj da je Srbija uspela da animira japanske investitore i istakao da su predstavnici japanske duvanske korporacije „Džepen tobako“, koja ima 25 fabrika u svetu, potvrdili da će ozbiljno razmotriti poziv da učestvuju na tenderu za akcije fabrike duvana u Senti, čiji je većinski vlasnik država Srbija.

Japanci su do sada dosta pomogli Srbiji donacijama, ali nisu puno investirali zato što je Srbija ranije smatrana zemljom visokog rizika. Sada je, međutim, situacija drugačija jer je naša zemlja ubrzala privatizaciju, ostvarila visok privredni rast i dobila zadovoljavajući međunarodni kreditni rejting, izjavio je on, ističući da je to doprinelo stvaranju povoljnih uslova za ozbiljne poslovne pregovore.

Dinkić je takođe naveo da je stvaranju dobre klime za ulaganje u Srbiju doprinela i činjenica da je Beograd započeo pregovore sa Evropskom unijom radi zaključenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, kao i privođenje kraju aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.

Upravo zato siguran sam da će već sledeće godine stići prva velika japanska investicija u Srbiju i da će onda uslediti domino efekat, odnosno niz novih ulaganja u našu zemlju, rekao je on.

Prema njegovoj oceni, povoljnoj situaciji za investiranje u Srbiju doprinosi i činjenica da su troškovi poslovanja u našoj zemlji sada povoljniji nego u drugim delovima srednje i istočne Evrope.

Zemlje iz tog dela Evrope su ove godine pristupile Evropskoj uniji, pa su troškovi poslovanja u njima znatno povećani, što bi trebalo da usmeri pažnju japanskih investitora ka našoj zemlji, objasnio je Dinkić.

Dinkić sutra putuje iz Tokija za Nagoju, gde će, u okviru poslovnog seminara, razgovarati s predstavnicima japanskih firmi, potencijalnih investitora u srpsku privredu, uključujući i predstavnike automobilskog giganta Tojote.

U četvrtak, 3. novembra, na državni praznik u Japanu, Dinkić će posetiti drevnu japansku prestonicu Kjoto, a posle toga će otputovati u Osaku, gde ga očekuje još jedan investicioni seminar za firme bazirane u regionu Kansai, među kojima je i veliki proizvođač elektronske robe „Panasonik“.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE