Čitaj mi

Srpska delegacija na Evropskom ekonomskom forumu

Delegacija Vlade Srbije, na čelu sa premijerom Zoranom Đinđićem boravila je prethodna dva dana u Salcburgu, na drugom godišnjem sastanku Evropskog ekonomskog samita, čija je tema „Transformisana Evropa – potraga za zajedničkom vizijom“.

Pored premijera, srpsku delegaciju su činili i ministri: za finansije i ekonomiju Božidar Đelić, za ekonomske veze sa inostranstvom Goran Pitić i za privredu i privatizaciju Aleksandar Vlahović. Naša delegacija bila je jedna od najzaposlenijih na samitu i uvek u centru pažnje novinara.

Pres-konferencije su pokazale da stranu javnost najviše interesuje kako će se razvijati federalna kriza u zemlji, da li će Jugoslavija ući ove godine u Savet Evrope, kada će Jugoslavija postati članica EU, da li će joj biti uskraćena dalja finansijska pomoć iz SAD, da li će predstojeći izbori usporiti reforme i čak destabilizovati zemlju, kako napreduje privatizacija u Srbiji…

Srpski ministri su odgovarali na sva pitanja veoma kompetentno, samouvereno i argumentovano.Tako je premijer Đinđić, više puta ponovio

da je i na ovom samitu, kao i na drugim mestima gde se okupljaju vodeći evropski i svetski lideri iz oblasti politike, finansija i bizinisa, najvažnije predstaviti Srbiju kao modernu, demokratsku, normalnu zemlju sa kojom vredi sarađivati.

Aleksandar Vlahović, srpski ministar za privredu i privatizaciju, je izjavio danas Tanjugu da su svi potencijalni investitori, s kojima je na marginama Evropskog ekonomskog samita u Salcburgu razgovarala srpska delegacija, jednodušni u oceni da su reforme u Srbiji impresivne i da idu mnogo brže nego što su reforme išle u drugim zemljama u tranziciji.

Iz niza sastanaka sa investitorima Vlahović izdvaja razgovor sa kompanijom Debis, koja je investirala u restrukturiranje Petrohemije i Rudarsko-topioničarskog basena Bor i čije se prisustvo i učešće očekuje u velikom projektu gasifikacije centralne Srbije.

On je napomenuo da postoji inicijativa Evropske banke za obnovu i razvoj za organizaciju konferencije o unapređenju konkurentnosti zemalja u Jugoistočnoj Evropi, kao i inicijativa „Juromanija“, koji će u januaru svoju konferenciju posvetiti investiranju i mogućnosti investiranja u Srbiji.

Ministar Pitić, je učestvovao u diskusiji na temu „Javne institucije – uloga regulativnog i zakonodavnog sistema“.

O svom susretu sa potpredsednikom firme „Orakl“, Pitić kaže:

– Razgovarali smo o načinima kako Srbija može da unapredi sistem baze podataka, softvera. Dogovorili smo da se proveri jedna akademska inicijativa koju „Orakl“ razvija po zemljama istočne Evrope, i da se po niskim troškovima taj sistem ubaci u naše škole, univerzitete, u vladu, svuda gde je moguće, kako bi doprinelo stvaranju jednog modernog društva. On je dodao da su došli „do par dobrih ideja i moguće je da će se po ovom pitanju stvari dalje razvijati“.

Poslednji dan evropskog ekonomskog samita u Salzburgu obeležila je tema „Investiranje u Srbiju“. Ministar Božidar Đelić je govorio o ekonomskom potencijalu Srbije i reformi finansijskog tržišta, koja je uzela maha u Srbiji i koja će takođe omogućiti da se uspešno ulaže u Srbiju i pomoći stvaranju zajedničkog tržišta jugoistočne Evrope, kao jednog od glavnih smernica Vlade Srbije. Odgovarajući na pitanje o eventualnom ukidanju ekonomske pomoći Vašingtona zbog Haga ministar finansija Božidar Đelić je rekao – mi smo trenutno u američkom budzetu jedina zemlja jugoistočne Evrope kojoj je povećana pomoć i da smo obećani novac dobili, a šta će dalje biti videćemo.

– Nadamo se da će se, u međuvremenu, EU reformisati i biti efikasnija u rešavanju svih regionalnih problema, rekao je premijer Srbije Zoran Đinđić na radnom stolu “Širenje EU”, i zatražio od Evropske unije da utvrdi jasnije kriterijume za prijem u članstvo te organizacije, ukazujući na planove Vlade Srbije da Jugoslavija 2004. godine postane kandidat za prijem u EU, a da 2010. godine ispuni uslove za članstvo u toj organizaciji.

Premijer je dao intervju za Vol strit dzurnal, a on i ministar Đelić su govorili i za Fajnenšel tajms.

Po svemu sudeći, Srpski tim je u Salcburgu ostavio veoma dobar utisak, jer je premijer Đinđić jedini od učesnika bio pozvan da govori ne samo na prvoj plenarnoj sednici (tema: Proširenje EU), nego i na završnoj (tema: Uloga Evrope u svetu), što je svojevrsni presedan. Uz pohvale i ohrabrenja reformama započetim u Srbiji, učesnici samita su upozorili predstavnike srpske vlade da bi ona trebalo da očuva i političku stabilnost u zemlji, koja je ipak glavni preduslov za dolazak stranih investitora i još čvršću integraciju Srbije u međunarodnoj zajednici.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE