Čitaj mi

Smanjenje stopa poreza i povećanje poreskih podsticaja

Druga faza poreske reforme pretočena u tekstove izmena šest zakona predvidja smanjenje poreza za trećinu: poljoprivrednicima i preduzetnicima (taksistima, advokatima, lekarskim ordinacijama…).

SPORTISTI

Po stopi od 14 odsto do sada su bile oporezivane samo plate. Na stopi od 20 odsto ostaju, međutim, i dalje prihodi od autorskih honorara, rentiranja nekretnina, prihodi od kapitala, a dodaju se po novom i prihodi ostvareni preko omladinskih i studentskih zadruga. Popusti koje su do sada imale omladinske i studentske zadruge se brišu i ti prihodi izjednačavaju sa svim drugim. Obrazloženje Vlade Srbije, kao predlagača ovih promena, je zasecanje rada na crno koji je upravo išao preko ovog modela radnog angažovanja.

U posebnom članu, su pobrojani svi mogući prohodi sportista: od naknade koju dobijaju za transfere (prema zaključenim ugovorima), naknade za korišćenje njihovog lika (TV i ostale reklame), novčane pomoći vrhunskim sportistima sa posebnim zaslugama, stipendija vrhunskih sportista za sportsko usavršavanje, nacionalnih priznanja i nagrada za poseban doprinos razvoju i afirmaciji sporta, naknada i nagrada za rad sportskim stručnjacima (treneri, sudije, delegati…). Poreska stopa je 20 odsto i obuhvata 50 odsto ukupne sume.

OTPREMNINE

Po sistemu – smanjenja ukupnog poreskog tereta ali i smanjenja šansi da se plaćanje propisanih dažbina izbegne – predlaže se ukidanje poreza na kapitalnu dobit po osnovu prodaje obveznica stare devizne štednje i zajma za privredni razvoj.Na otpremnine za penzije neće se takođe, plaćati porez ako ta suma ne prelazi iznos dve prosečne bruto (sada je to do nivoa 1,5 plate). Povećanje poreskog izuzeća sledi, takođe, i za otpremnine radnika koji ostaju bez posla, kao tehnološki višak. Ako je reč o radnicima starijim od 50 godina nikakvog poreza nema bez obzira koliki je iznos otpremnine, a za ostale izuzimanje iznosa otpremnine koji se ne oporezuje jednak je iznosu koji predviđa kolektivni ugovor njihove firme.

Promene slede i kod zbirnog godišnjeg oporezivanja prihoda: na ukupan prihod ostvaren u ovoj godini (a tu se uz plate računaju i sve ostale vrste prihoda) plaćaće se porez idućeg proleća po jednistvenoj stopi od 10%. Procenjuje se da će neoporezivi iznos za 2002 godinu iznositi oko 650.000,00 dinara (neoporezivi iznos za 2001.god. od 502.000,00 dinara uvećan za procenjeni rast zarada od oko 30%). Do sada je kod ukupnog godišnjeg prihoda primenjivana skala od 10,15 i 20 odsto u zavisnosti za koliko para je zarađeni iznos premašivao limit.

STANOVI

Brisanje poreza na promet kod izdavanja poslovnog prostora i stanova primenjivaće se od 1. januara iduće godine, i važiće samo ako je vlasnik fizičko lice (građanin, a ne firma). Poreska obaveza od 20 odsto po osnovu oporezivanja prihoda i opštinska taksa ostaju. Sa ovim izmenama ukupni namet, u zavisnosti kolika je opštinska taksa, biće 22-24 odsto.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE