Senić: Budzet ključni korak ka fiskalnoj stabilizaciji
„Usvojenim budzetom za 2013. Srbija je napravila ključni korak ka fiskalnoj stabilizaciji“, izjavio je državni sekretar Ministarstva finansija i privrede Vlajko Senić.
„Uveren sam da je sada stanje javnih finansija u Srbiji dramatično bolje nego pre samo nekoliko meseci kada se zemlja nalazila bukvalno na ivici bankrota“, naveo je Senić. On jeć je naglasio da su usvajanjem budzeta na vreme, Vlada Srbije i republički parlament pokazali odgovornost prema poreskim obveznicima i u potpunosti se držali budzetskog kalendara.
Senić je istakao da je budzet za 2013. pravi korak ka potpunoj fiskalnoj stabilizaciji i tek početak velikog posla na kome će se raditi nekoliko godina.
„Krajnji cilj je da 2015. budzetski deficit dostigne jedan odsto ukupnog društvenog proizvoda i smanjeno učešće javnog duga u odnosu na BDP.To je jedan od velikih izazova sa kojima ćemo se u narednom periodu hrabro suočiti“, dodao je Senić.
Budzet za 2013. predviđa deficit od 121,9 milijardi dinara. Prema usvojenom budzetu, ekonomska i fiskalna politika u 2013. godini biće usmerena na makroekonomsku stabilnost, ubrzanje privrednog rasta i usporavanje pada zaposlenosti, smanjenje fiskalnog deficita i usporavanje rasta javnog duga i strukturne reforme.