Čitaj mi

SCG želi strateškog ekonomskog partnera u Japanu

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas u Tokiju da Srbija i Crna Gora može da računa na nove kredite kada okonča isplatu starih i ukazao na to da je najveća prepreka za japanske investitore nedostatak informacija o srpskoj privredi.

Na sastanku održanom u Japanskoj banci za međunarodnu saradnju istaknuto je da nakon otpisivanja 51 odsto duga Japanu kroz Pariski klub SCG i dalje ima dugovanja prema ovoj zemlji od 128 miliona dolara, od čega će 15 odsto nadalje biti otpisano po okončanju aranžmana sa MMF-om.

Kada reguliše stari dug, Srbija se može nadati dobijanju povoljnog kredita sa kamatom između 1 i 2 odsto, na 40 godina, za izgradnju novog mosta na Dunavu u Beogradu, koji bi koštao približno 120 miliona evra.

Dinkić je u obraćanju novinarima iz Srbije naveo da je japanska strana izrazila interes za tržište SCG, Rumunije i Bugarske, s obzirom na to da su troškovi proizvodnje u Češkoj, Poljskoj i drugim istočnoevropskim državama koje su pristupile EU povećani.

Ministar je istakao da prednost naše države u odnosu na druge dve zemlje predstavljaju niži troškovi proizvodnje i Sporazum o slobodnoj trgovini sa Rusijom, pri čemu Srbija raspolaže i vrlo obrazovanom radnom snagom, a u poslednje vreme je u znatnoj meri smanjila i politički rizik.

Japanski pregovarači bili su zadovoljni činjenicom da je Svetska banka ocenila da je SCG zemlja koja je najviše napredovala u poboljšanju poslovne klime u 2004. godini, naveo je Dinkić.

Ministar je ukazao na to da je najveća prepreka za japanske investitore nedostatak informacija o srpskoj privredi, što za njega, kako je naveo, predstavlja poseban motiv u nastojanju da privuče japanske investicije.

Dinkić se danas sastao sa predstavnicima Vlade Japana, Japanske organizacije za spoljnu trgovinu, Japanske banke za međunarodnu saradnju, guvernerom Nacionalne banke, predstavnicima ministarstava spoljnih poslova i finansija Japana, kao i sa predstavnicima banaka i brokerskih kuća.

On je domaćinima preneo da SCG želi da u Japanu ima strateškog ekonomskog partnera i ukazao na činjenice koje potvrđuju da su uslovi za investiranje u Srbiji značajno poboljšani.

Ministar je izjavio da su domaćini bili prijatno iznenađeni prezentacijom o makroekonomskom razvoju i mogućnostima investiranja u Srbiju, koju su održali gosti iz Beograda.

On je danas od svojih sagovornika u Tokiju zatražio da utiču na reviziju statusa Srbije i Crne Gore u OECD-u, koji nije menjan već dve godine a predstavlja prepreku za investicije u SCG.

Tokom susreta sa predstavnicima Vlade Japana Dinkić je podsetio na to da je SCG u studiji OECD-a ocenjena sa sedam, što je znatno manje od susedne Hrvatske, i naglasio da je naša zemlja učinila velike napore na stabilizaciji makroekonomskih prilika i smanjenju političkog rizika zbog čega zaslužuje povoljniju ocenu.

Ministar je napomenuo da je njegov najveći zadatak da utiče na promenu slike o našoj zemlji u Japanu gde se, osim o ratovima i odnosima sa Haškim tribunalom, o SCG malo zna.

Poslovično opreznim Japancima potrebno je pružiti što više informacija o ekonomskoj i političkoj klimi u našoj zemlji, ocenio je on i dodao da je u sklopu tih napora zakazana i poseta delegacije Japanske organizacije za spoljnu trgovinu našoj zemlji sledeće godine.

Domaćini iz Japana i naša delegacija ocenili su da turizam predstavlja veliku priliku za ekonomsku saradnju dve zemlje, a Dinkić je tom prilikom predstavio promotivni materijal na japanskom jeziku koji je izradila Turistička organizacija Srbije (TOS).

Kao moguće destinacije koje bi u Srbiji mogli da posete turisti iz Japana, pored Beograda i Novog Sada, pomenuti su Oplenac, Zlatibor, Fruška gora, Sremski Karlovci, Kovačica i Palić.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE