Saopštenje sa prvog sastanka ministara finansija Jugoistočne Evrope
Prvi sastanak ministara Jugoistočne Evrope održan je 25. marta 2002. godine u Beogradu, na inicijativu srpskog Ministarstva finansija i ekonomije. Teme skupa bile su promocija regiona kao atraktivne oblasti za ulaganje, definisanje zajedničke borbe protiv šverca, pranja novca i finansijskog kriminala, kao i razmena iskustava po pitanju reforme poreskih sistema.
Učesnici skupa bili su dr Mato Crkvenac, ministar finansija Hrvatske; mr Nikola Gruevski, ministar finansija Makedonije; mr Milen Velčev, ministar finansija Bugarske; dr Veroljub Dugalić, koordinator Ministarstva finansija SRJ; Miroslav Ivanišević, ministar finansija Crne Gore; mr Luan Šaholari, zamenik ministra finansija Albanije, Valentin Stanislav, zamenik ambasadora Rumunije, i kao domaćin skupa, mr Božidar Đelić, ministar finansija i ekonomije Republike Srbije.
Konstatovano je da je makroekonomska situacija u regionu Jugoistočne Evrope dobra, kao i da je u zemljama regiona došlo do pozitivnih promena sredinom 90- tih godina, a u Srbiji tokom prošle godine.
Ukazano je na to da je rast BDP-a ( bruto društvenog proizvoda) u ovom regionu znatno veći nego u ostalim zemljama Evrope (iznosi oko 5 odsto u poređenju sa 1- 2 odsto u ostatku Evrope), kao i na tendenciju smanjenja stope inflacije, zbog čega je realno očekivati da će ona u roku od 4-5 godina dostići novi inflacije u zemljama Evropske unije.
Ta stabilnost se zasniva na pouzdanim finansijskim sistemima, i
na dobrim delom privatizovanim ekonomijama.
Zaključci
sa prvog skupa ministara finansija Jugoistočne Evrope su :
I Biće oformljene tri radne grupe sačinjene od predstavnika svake zemlje u
regionu:
1. Radna grupa za suzbijanje šverca i pranja novca. Ova regionalna mreža će raditi na razmeni informacija od značaja za suzbijanje finansijskog kriminala, prikupljaće informacije iz carina, poreskih administracija, centralnih banaka i drugih službi zemalja u regionu ( MUP, vojska) i predlagati nužne mere.
2. Radna grupa za otklanjanje prepreka za investicije i trgovinu. Cilj je formiranje slobodne trgovinske zone do kraja ove godine. Ova radna grupa će izraditi zajedničku publikaciju zemalja Jugositočne Evrope, koja će ukazati na atraktivnost regiona za ulaganje.
3. Radna grupa za ekonomske reforme, koja će pristupiti izradi jedinstvene baze podataka o pokazateljima efekata ekonomskih reformi u zemljama Jugoistočne Evrope, i nastaviti sa razmenom iskustava u domenu poreskih sistema u cilju njihovog unapređenja i usaglašavanja.
II Sastanci ministara finansija regiona održavaće se dva puta godišnje, a domaćin sledećeg biće Ministarstvo finansija Republike Hrvatske, koje će u septembru 2002. godine organizovati novi skup u Zagrebu.