Čitaj mi

Predstavljen Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o porezima na imovinu

Od 1. januara 2005. godine neće se plaćati porez na imovinu na pravo svojine na akcijama na ime i na udelima u društvu sa ograničenom odgovornošću, saopšteno je danas na konferenciji za novinare Ministarstva finansija, prilikom predstavljanja

“Obveznici poreza na imovinu na prava na nepokretnostima, koji ne vode poslovne knjige, porez porez plaćaju primenom progresivne stope. Od 1. januara 2005. godine za poresku osnovicu preko 30 miliona dinara povećava se poreska stopa sa 2% na 3%”, objasnila je Vesna Arsić, zamenik minista finansija.

Ona je, takođe istakla, da se, što se tiče poreskih oslobođenja kod poreza na imovinu u tzv. statici, predlaže da neoporezivi iznos ukupne poreske osnovice, jednog obveznika za sva njegova prava na nepokretnosti u Republici, od 1. januara 2005. godine iznosi 400 hiljada dinara, umesto dosadašnjih 250 hiljada dinara.

Najznačajnije izmene i dopune Zakona o porezu na imovinu, u delu poreza na nasleđe i poklon, odnose se na usaglašavanje predmeta oporezivanja sa PDV-om.

«Obveznik poreza na poklon je poklonoprimac. Kada obveznik ili poreski dužnik PDV-a daje bez naknade licu koje nije obveznik PDV-a pravo na nepokretnosti ili na pokretnim stvarima koje su predmet oporezivanja porezom na poklon, tada se plaća samo PDV», rekla je Arsić i dodala da se ova izmene predlaže radi izbegavanja dvostrukog oporezivanja.

Izmene, u okviru ovog dela Zakona o porezu na imovinu, usklađene su i sa Zakonom o planiranju i izgradnji.

«Uvodi se porez i u slučaju nasleđa i poklona izgrađenog građevinskog

zemljišta i zemljišta namenjenog za izgradnju», rekla je Arsić.

Ona je objasnila da se na ovaj način smanjuje mogućnost poreske evazije za slučaj da je ovaj prenos oporeziv samo kada se vrši uz naknadu.

Takođe se proširuje predmet oporezivanja i na upotrebljavane vazduhoplove na sopstveni pogon ( zmaj, paraglajder, balon…).

Valorizuje se poreska osnovica ( sa 200 hiljada na 300 hiljada dinara) na koju porez plaćaju naslednici, odnosno poklonoprimci, koji se u odnosu na ostavioca odnosno poklonodavca, nalaze u drugom naslednom redu, po zakonskom redu nasleđivanja.

«Na ovaj način vršiće se pravičnije opterećenje obveznika manje ekonomske snage», rekla je Vesna Arsić.

Ona je posebno naglasila da je važno to što se proširuju poreska oslobođenja na prenos dužničkih hartija od vrednosti čiji je emitent Republika, Narodna banka Srbije, autonomna pokrajina ili jedinica lokalne samouprave.

«Razlozi za ovu izmenu su povećanje atraktivnosti investiranja u hartije od vrednosti, smanjenje troškova trgovanja, kao i povećanje likvidnosti finansijskog tržišta» objasnio je Goran Anđelić, pomoćnik ministra finansija.

Što se tiče poreskih oslobođenja u Zakona o porezima na imovinu, odnosno u delu koji se tiče poreza na prenos apsolutnih prava, uvodi se oslobođenje na prenos apsolutnih prava na imovini ili delu imovine subjekta privatizacije, sa tog subjekta na kupca imovine.

«Ova izmena je važna zbog podsticaja vlasničkog restrukturiranja preduzeća, nezavisno od oblika u kome se vrši, da li je to prodaja kapitala ili imovine», rekla je Arsić.

Kod prodaje hartija od vrednosti porez na prenos apsolutnih prava plaća se po odbitku od naknade koja se isplaćuje obvezniku.

«Ovim predlogom pojednostavljuje se postupak utvrđivanja i naplate poreza, smanjuju se troškovi administriranja i povećava naplata. Naime, obveznik podnosi poresku prijavu, poreski organ donosi rešenje o utvrđivanju poreza, a potom obveznik plaća porez», objasnila je Arsić.

U cilju podsticanja poreski obveznika koji nisu podneli prijavu za imovinu, ovim zakonom daje im se mogućnost da to učine do 31. decembra 2004. godine, kako se protiv njih ne bi pokretao prekršajni postupak.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE