Čitaj mi

Predstavljen Nacrt zakona o denacionalizaciji i građevinskom zemljištu

Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom u Vladi Republike Srbije i koordinator Ministarstva finansija Milan Parivodić predstavio je danas , koji je Vlada Srbije podržala na sednici 10. maja. Parivodić je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije rekao da se procenjuje da će zahtevi za restituciju biti u ukupnom iznosu od 1,5 do 3 milijarde evra, ali je država za te obaveze predvidela 4 milijarde evra. On je ukazao na to da sprovođenjem zakona ne sme biti dovedena u pitanje makroekonomska stabilnost, stečena prava ne smeju biti ugrožena, tako da će se sprovoditi naturalna restitucija gde god to bude moguće, kroz vraćanje oduzetog zemljišta i objekata ili drugih iste vrste.

Prema njegovim rečima, gde ne bude moguća naturalna razmena, predviđena je novčana naknada, a država će u tu svrhu izdavati obveznice na 20 godina, čiji će anuiteti dospevati dva puta godišnje. Kamata će iznositi 4,5 odsto, a maksimum po predmetu obeštećenja iznosi milion evra, dodao je Parivodić. Takođe, on je naveo da obveznice mogu da se koriste za kupovinu akcija u svojini države, kao obezbeđenje za dobijanje kredita od banaka i za plaćanje poreza, ali ovo poslednje važi samo za one koji su ih dobili, a ne kupili.

Proces denacionalizacije mora biti brz i novi vlasnici zemljišta moraju biti uknjiženi najkasnije za jednu i po godinu, rekao je ministar, uz napomenu da će se imovina vraćati samo onima koji nisu dobili obeštećenje prilikom nacionalizacije. Istovremeno, Parivodić je objasnio da ako je vlasnik objekta bio vlasnik zemljišta, ono će mu biti vraćeno besplatno, ali ako je otuđio objekat dobrovoljno, onda će korisnik objekta dobiti pravo svojine na zemlju, a ukoliko je vlasnik prilikom eksproprijacije objekta dobio nadoknadu, vlasnik zemljišta postaje sadašnji vlasnik objekta.

Zakon o građevinskom zemljištu ne može da se radi odvojeno od restitucije, jer bi onda ostalo nerešeno 70 odsto problema, naglasio je Parivodić. On je istakao da je usvajanje zakona preduslov za ulazak u EU i dodao da je nacrt podržao i potpredsednik Evropskog parlamenta Edvard Makmilan Skot i izrazio uverenje da će ga podržati i nova vlada.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE