Čitaj mi

Postignuti uspešni dogovori u Vašingtonu

Ministar finansija Mladjan Dinkić i potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus ocenili su danas da dogovori koji su postignuti, prilikom njihove posete Vašingtonu, sa Medjunarodnim monetarnim fondom (MMF) i Svetskom bankom (SB) predstavljaju prekretnicu u srpskoj privredi, zbog čega će ova godina biti godina najvećeg privrednog rasta u Srbiji od početka tranzicije.

„Imajući u vidu da je industrijska prozivodnja porasla u

prvom kvartalu za 11,7 odsto i da je potpuno balansiran budzet, neću biti zadovoljan ukoliko društveni bruto proizvod (BDP) ove godine ne bude najmanje šest procenata, što bi bio najveći rast od 2000. godine“, rekao je ministar Dinkić na današnjoj konferenciji za novinare.

On je naglasio da je da u budzetu neće biti rupa i da će deficit, koji je prihvaćen kao uslov dogovora sa MMF-om, moći da se pokrije, jer je postignut ključni dogovor o smanjenju budzetskog deficita sa predvidjenih 3,6 odsto BDP na 2,5 odsto,

„što će biti najniži deficit od kada su počele reforme u Srbiji“.

On je dodao da će čak i pod pretpostavkom da ove godine ne prodamo ni jedno preduzeće, deficit biti pokriven u potpunosti zahvaljujući dogovoru sa ovim finansijskim organizacijama, ali i većim prihodom u budzetu i manjim rashodima.

Govoreći o postignutom sporazumu sa MMF-om, Dinkić je najavio da će ta finansijska organizacija dati našoj zemlji dve tranše, vredne 140 miliona dolara, dok će Svetska banka uplatiti prvu tranšu od 40 miliona dolara do kraja juna, u septembru dodatnih 40

miliona i do kraja godine još 40 miliona dolara.

Ministar finansija je istakao da je reč o izuzetno povoljnim kreditima, koje će SB dati našoj zemlji na 20 godina, sa 10 godina počeka i kamatom od svega 0,75 odsto na godišnjem nivou.

Naša delegacija je u Vašingtonu započela i razgovore o važnom trogodišnjem aranžmanu sa SB, vrednom 550 miliona dolara, dok će, prema rečima Dinkića i Labusa, Evropska unija, umesto ranije obećanih 25 miliona evra, dati još 70 miliona evra našoj zemlji do kraja godine.

Govoreći o javnom dugu, Dinkić je rekao da je on pre tri godine iznosio 150 procenata društvenog bruto proizvoda, a krajem 2003. godine 12,5 milijardi evra, odnosno 73 odsto BDP.

„Dogovorom sa MMF-om, spasli smo 15 procenata otpisa Pariskog kluba, ssto je 600 miliona dolara koji treba da dobijemo 2005 godine, a to će dodatno umanjiti naš javni dug.

Imajući u vidu da nam predstoji pregovori sa Londonskim klubom, gde occekujemo dodatni otpis nasseg duga, mi chemo 2005. godine imati znatno niži javni dug u odnosu na BDP nego danas i on će biti ispod 60 odsto na kraju 2005. godine“, zaključio je Dinkić.

Potpredsednik Vlade Srbije Miroljub Labus istakao je da dogovor sa MMF-om predstavlja pozitivan signal potencijalnim investitorima da se srpska privreda vratila na put reformi.

Labus je najavio da će biti revidirane skromne prognoze privrednih kretanja za ovu godine, ističući da je u prva tri meseca industrijska proizvodnja imala znatno veći rast od predvidjenog i da će ukupni privredni rast biti mnogo viši.

On je rekao da je u svim razgovorima u Vašingtonu izraženo očekivanje da će izbori u Srbiji proteći na demokratski način i da će Srbija dobiti demokratskog predsednika.

„Ovo je bila i ekonomska i politička poseta, koja daje šansu da se omogući oporavak privrede i da se izadje iz recesije u kakvu je zemlja ušla prošle godine“, izjavio je Labus.

Povodom pisanja pojedinih medija da je MMF tražio uskladjivanje kursa dinara i evra, Labus je odgovorio da devalvacije neće biti i da o tome u opšte nije razgovarano, dok je ministar Dinkić naglasio da inflacija ove godine neće preći 8,5 odsto.

„Revidirana je projekcija inflacije i ona će, umesto 9,5 odsto, kao što je bilo predvidjeno Zakonom o budzzetu, biti maksimalno 8,5 odsto“, precizirao je Dinkić, demantujući ovakve navode medija.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE