Čitaj mi

Počinje primena oštrih antimonopolskih mera

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da je Vlada danas, na predlog Ministarstva finansija, odobrila uvoz 15.000 tona ulja od suncokreta bez plaćanja carina, čime je počela primena radikalnih antimonopolskih mera kako bi se uveo red na tržištu jestivog ulja i sprečio dalji rast cena ovog proizvoda.

Dinkić je na konferenciji za novinare, održanoj posle sednice Vlade, naveo da ovo ukidanje carina nije trajnog karaktera zbog predstojećih pregovora sa STO i EU, već će trajati dva meseca, nakon čega će se videti efekti ovih mera i na osnovu njih preduzeti dalje aktivnosti na polju zaštite potrošača.

On je podsetio na to da je jestivo ulje po sadašnjoj carinskoj tarifi zaštićeno carinskom stopom od 30 odsto i dodao da je u poslednjih 10 meseci cena jestivog ulja povećana za 40,4 odsto u odnosu na decembar 2004. godine, a samo u oktobru za 22,4 odsto.

Prema njegovim rečima, s obzirom na ova povećanja cena i na to što neki proizvođači najavljuju dalja poskupljenja, Ministarstvo finansija je ocenilo da postoji element monopolskog ponašanja i odlučilo da preduzme radikalne mere.

Jedna od ovih mera je liberalizacija tržišta i obezbeđivanje uvoza bez carina za 15.000 tona, što predstavlja potrošnju jestivog ulja u Srbiji za dva meseca, rekao je Dinkić, uz napomenu da će nakon ovog perioda ovaj kontingent biti ili završen, ukoliko postigne pozitivan efekat, ili produžen na još veću količinu.

S druge strane, Ministarstvo trgovine, turizma i usluga je zaduženo da, prema usvojenom antimonopolskom zakonu, proveri da li u slučaju poskupljenja ima elemenata monopolskog ponašanja i da ukoliko se utvrde takve činjenice izrekne primerene kazne. Takođe, ovo ministarstvo će narednih dana razmotriti intervenciju stavljanja u promet ulja iz robnih rezervi.

Ministar finansija je istakao da je trenutna cena ulja u našoj zemlji viša nego u drugim zemljama, pri čemu je dosadašnji stepen zaštite domaće industrije jestivog ulja iznosio 41 odsto u periodu 2002 – 2004. godine.

On je objasnio da se u ukupnu carinsku zaštitu ubrajaju sve carine, prelevmani i kvote koji štite jednu industrijsku granu, a cilj je bio da se ova industrija zaštiti kako bi cene na tržištu bile niže.

Dinkić je najavio da će država u 2006. godini sve snage usmeriti na suzbijanje inflacije i određenih monopola u industriji hrane, čije su cene neuobičajeno porasle.

On je saopštio da je 11 banaka dostavilo izjave o zainteresovanosti za kupovinu Vojvođanske banke i naveo da su to učinile Kredi agrikol i PNB Pariba iz Francuske, Inteza, Unikredito i Sao Paolo iz Italije, zatim iz Grčke Nacionalna banka, Alfa, Pireus i Emporiki banka, mađarska OTP banka, i poljska PKO.

Prema njegovoj oceni, pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom o okončanju šeste revizije trogodišnjeg finansijskog aranžmana teku po planu.

U Skupštini Srbije se trenutno razmatra važan paket zakona, nakon čijeg će se usvajanja stvoriti pretpostavke za sazivanje sednice Borda direktora MMF-a, istakao je Dinkić i izrazio očekivanje da će ti zakoni biti usvojeni u narednih desetak dana.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE