Čitaj mi

Novim zakonom više sredstava za siromašnije opštine

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je danas da će novi Nacrt zakona o finansiranju lokalnih samouprava omogućiti preraspodelu transfera finansijskih sredstava od bogatijih ka siromašnijim opštinama u Srbiji, po modelu Saveta Evrope.

Dinkić je na skupu pod nazivom „Dijalog lokalne samouprave i Ministarstva finansija“, organizovanom u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, objasnio da je suština ovog nacrta da se u prvoj godini primene, odnosno od januara sledeće godine, preraspodeli oko 2,1 milijarde dinara opštinama u Srbiji.

Prema njegovim rečima, navedenim nacrtom zakona, koji se u skupštinskoj proceduri očekuje u junu, jača se autonomija opština, koje će same propisivati svoj izvorni porez na imovinu, od zakonskog maksimuma do nižih stopa tog poreza.

On je istakao da je važeći sistem finansiranja lokalnih samouprava omogućio dvostruko veći rast prihoda od 2000. godine, pri čemu je učešće u bruto-društvenom proizvodu (BDP) povećao sa 3,8 odsto na 6,6 odsto u 2004. godini.

Ako se pre ovog zakona usvoji zakon o smanjenju poreza na plate, zvanični predlog Ministarstva finansija biće da se transfer opštinama vrši po stopi od 1,7 odsto BDP-a, naveo je ministar.

Dinkić je najavio da će se od sledeće godine formirati i lokalne poreske uprave, i to dobrovoljno i postepeno, uz opciju da im centralna Poreska uprava pruža savetodavne usluge dok ne osnuju svoje uprave.

Ministar finansija je dodao da će u nadležnosti Poreske uprave ostati ubiranje republičkih poreza, poput poreza na dodatu vrednost i poreza na plate, što će povećati efikasnost rada tih uprava na oba nivoa.

On je naglasio da će se nacrtom ovog zakona preraspodela obavljati na način da će najviše prihoda izgubiti Novi Sad i Beograd, a najviše dobiti 99 opština u Srbiji, uz napomenu da se po ovom modelu uspešno finansiraju opštine u Švedskoj, Norveškoj i Švajcarskoj.

Prema njegovoj oceni, dosadašnji sistem finansiranja opština u Srbiji bio je nedovoljno predvidljiv jer se nije moglo znati unapred koliko će koja opština dobiti sredstava.

Dinkić je na današnjem skupu predstavio i Nacionalni investicioni plan, koji predviđa da se iz privatizacionih prihoda uloži oko milijardu evra u prioritetne javne investicije.

Direktor Poreske uprave Vladimir Ilić ocenio je danas da će nacrtom zakona o finansiranju opštine u Srbiji dobiti veća ovlašćenja za ubiranje poreza, što će im povećati efikasnost i upravljanje fiskalnom politikom, pri čemu će krajnji rezultat biti formiranje lokalne poreske administracije.

Ilić je rekao da će glavni prihodi opština biti naplata poreza na imovinu, poreza na nasleđe i poklon, poreza na prenos apsolutnih prava, kao i na prihod od nepokretnosti, poreza na prihod od davanja u zakup pokretnih stvari i razne lokalne takse, dok bi ključne republičke poreze ubirala Poreska uprava.

Poreska uprava danas nema dovoljno kapaciteta da bi na valjan način administrirala poreske forme koje su izvorni prihod lokalnih budzeta, rekao je on.

Ilić je dodao da se retko ide u prinudnu naplatu, te da je naplata na niskom, nezadovoljavajućem nivou i ukazao na to da je cilj projekta da se poboljša naplata ovih poreskih prihoda.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE