Čitaj mi

Nacrt zakona o porezu na dodatu vrednost na javnoj raspravi

Vlada Republike Srbije utvrdila je na današnjoj sednici sednici Nacrt zakona o porezu na dodatu vrednost i uputila ga u široku javnu raspravu. Ovim nacrtom zakona, ne uvodi se dodatni porez, već se porez na promet proizvoda i usluga zamenjuje porezom na dodatu vrednost, a njegovim usvajanjem biće okončan treći i poslednji talas reformi javnih finansija.

Kako je na današnjoj konferenciji za novinare objasnio ministar finansija i ekonomije Božidar Đelić, porez na dodatu vrednost (PDV) zapravo znači da se „u svakoj fazi proizvodno-prometnog ciklusa uplaćuje porez na onaj deo vrednosti proizvoda ili usluga koji je dodat u toj fazi“. Njegovim uvođenjem, praktično neće biti prostora za utaju poreza, jer će postojati uzajamna kontrola, odnosno, kako kaže Đelić „svi će kontrolisati sve“. Uvođenjem PDV naplata je efikasnija, a raspodela poreskog tereta pravednija, jer opterećuje sve u proizvodno-prometnom ciklusu. 

Prema nacrtu zakona, visina poreske stope iznosi 20 odsto, koliko sada iznosi i porez na promet, a predviđeno je da postoji samo opšta stopa, odnosno, nije planirano uvođenje posebne stope. 

Odgovarajući na pitanja novinara, zamenik ministra finansija i ekonomije Milica Bisić rekla je da u ekonomskom smislu ne postoje razlozi za poskupljenje proizvoda i usluga prilikom uvođenja PDV, jer će on biti isti kao sadašnji porez na promet. Đelić je dodao da će uvođenjem poreza na dodatu vrednost doći do beznačajnih pomeranja i naglasio da uvođenje PDV neće predstavljati udar na standard građana. 

Uz sve prednosti koje donosi uvođenje PDV, Bisić je navela da, ukoliko se obveznici blagovremeno ne pripreme na primenu novog zakona, može da se pojavi problem prouzrokovan time što uvođenje poreza na dodatu vrednost u početnoj fazi od obveznika zahteva veća likvidna sredstva. Ona je dodala da će primenom zakona doći i do izjednačavanja poreskog tereta. 

Bisić je rekla i da je nacrtom zakona predviđeno da limit za uključenje u PDV bude milion dinara. Ona je objasnila da to znači da obveznik može da uđe u sistem plaćanja tog poreza samo ukoliko u prethodnoj godini ima ukupan promet od milion i više dinara, i dodala da će se tokom javne rasprave videti da li će i onima koji ne ispunjavaju ovaj kriterijum biti omogućeno da uđu u ovakav sistem oporezivanja. 

Treći talas reformi javnih finansija, koji će trajati od septembra do decembra ove godine, treba da zaokruži sveobuhvatnu reformu javnih finansija. Osim donošenja zakona o porezu na dodatu vrednost, u treći talas reformi spada i reforma lokalnih javnih finansija, što je usko vezano za uvođenje PDV-a, kao i dalje jačanje institucija u domenu javnih finansija kroz dosledno sprovođenje ovih sistemskih mera. 

Ministar Đelić je naglasio da sve ovo treba da omogući da za ove tri godine Srbija nadomesti sve ono u čemu je zaostajala proteklih 12 godina. 

Javna rasprava trajaće do kraja septembra, a u nju će biti uključeni privrednici, socijalni partneri i potrošači. Prva rasprava biće održana sutra u 13 časova u Privrednoj komori Srbije. Usvajanje zakona u Skupštini Srbije očekuje se u septembru, od oktobra do decembra trajaće evidentiranje obveznika za PDV, a njegovo uvođenje planirano je za 1. januar 2004. godine, kada će domaći poreski sistem biti u potpunosti kompatibilan sa standardima Evropske unije. 

Porez na dodatu vrednost uveden je u svim evropskim zemljama, osim u Srbiji i Bosni i Hercegovini. Crna Gora je takođe uvela PDV.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE