Čitaj mi

MMF odobrio Srbiji i Crnoj Gori dve tranše kredita od 147 miliona dolara

Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je večeras u intervjuu RTS 1 da je Međunarodni monetarni fond (MMF) odobrio Srbiji i Crnoj Gori dve tranše kredita u ukupnoj vrednosti od 147 miliona dolara.

Dinkić je rekao da je na večerašnjoj sednici u Vašingtonu, bord direktora MMF-a pozitivno ocenio program ekonomske politike Vlade Srbije i odobrio dve tranše kredita, i prema njegovim rečima, na taj način nastavljen je trogodišnji aranžman sa MMF-om, posle gotovo jednogodišnje pauze.

On je istakao da je nastavak sprovođenja aranžmana sa MMF-om od izuzetnog značaja, jer bi u suprotnom propao otpis od oko 600 miliona dolara duga Pariskom klubu, koji je uslovljen uspešnim završetkom trogodišnjeg aranžmana sa MMF-om, i dodao da je poveriocima tog kluba već otpisano 51 odsto duga.

Ministar finansija je podsetio da je finansijski aranžman sa MMF-om počeo u maju 2002. godine i ističe sredinom 2005. godine, a poslednja tranša bila je „povučena“ u julu prošle godine.

Prema Dinkićevoj oceni, nakon večerašnjeg odobravanja dve tranše kredita gotovo da je sigurno da će aranžman sa MMF-om biti uspesano realizovan, naglasivši da je ovo najveći međunarodni uspeh Vlade Srbije na ekonomskom planu koji će značajno popraviti imidz Srbije u svetu i otvoriti vrata za makroekonomsku pomoć Evropske unije i drugih stranih institucija.

On je naveo da je ova Vlada preokrenula negativne trendove u ekonomiji iz prošle godine, kada je bio prisutan pad industrijske proizvodnje od 3 odsto, da bi sada u poslednja tri meseca rast industrijske proizvodnje iznosio 8 procenata i na taj način se krenulo putem ekonomskog oporavka.

Govoreći o privatizaciji smederevskog Sartida, Dinkić je rekao, da pored pitanja da li je sve urađeno korektno u tom procesu, stoji neosporna činjenica da je US Steel napravio snažan rast proizvodnje i izvoza čelika od 50 odsto, kao i da je tim potezom Sartid spašen od sigurne propasti.

Ministar finansija je kazao da danas u Srbiji postoje tri vrste preduzeća – jedna, kojima će nova ekonomska politika pomoći da budu još bolja, druga, u društvenom vlasništvu koje je potrebno restruktuirati i privatizovati da bi bolje radila i treća, sa dugovima, gde treba izvršiti sondažu i kojima bi onda u zakonitom efikasnom procesu stečaja bilo omogućeno da se izvuku iz krize.

Dinkić je istakao da su dve grane domaće privrede koje treba spasiti i pokrenuti tekstilna industrija i industrija kože i obuće jer one zapošljavaju veliki broj radnika, i dodao da je zbog toga od sredine maja uvedena stroža carinska kontrola kineske i turske robe koja po dampinškim cenama ulazi u Srbiju. Prema njegovim rečima će se na taj način osloboditi domaće tržište za domaće proizvode koji su boljeg kvaliteta, a proces carinjenja robe će biti duži i detaljniji.

On je rekao da je Vlada Srbije ograničila i uvoz mesa i mesnih prerađevina da bi oporavila domaću proizvodnju i uz povoljne poljoprivredne kredite biće oporavljen domaći stočni fond koji će omogućiti domaćim stočarima da rade.

Ministar finansija izrazio je očekivanje da će ovo biti rodna godina i da nema potrebe za uvozom stranog povrća kada su poljoprivrednicima omogućeni povoljni krediti na pet godina, kako bi se podigla produktivnost, naročito u povrtarstvu. Dinkić je naglasio da će ukidanjem 10 različitih poreza na fond zarada od 1. jula biti rasterećena proizvodnja, da će sa najnižom poreskom stopom u Evropi na dobit preduzeća od 10 odsto biti povećana proizvodnja i izvoz, kao i da se osnivanjem Korporacije za stambene kredite stekne poverenje građana u državu i institucije.

Pored rigoroznije kontrole plaćanja poreza i povećanja naplate carina, Dinkić je naveo da se sada urednije isplaćuje nadoknada nezaposlenima, dok će se u toku ovog meseca povećati plate zaposlenima u zdravstvu i da će biti prostora u narednom vremenskom periodu za povišice penzija, kao i plata zaposlenih u prosveti.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE