Čitaj mi

Ministar Dinkić u Beču: Srbija postigla makroekonomsku stabilnost

Srbija je i pored veće stope inflacije od poželjne, postigla makroekonomsku stabilnost, izjavio je danas ministar finansija Srbije Mladjan Dinkić u Beču na okruglom stolu „Bank Austria/Kreditansstalt“ (BA/CA), prenosi Beta.

Prilikom prezentacije ekonomskih dostignuća Srbije, Dinkić je na početku posete Austriji, rekao da iako je stopa inflacije „nešto veća nego što bismo mi želeli“, Srbija ima dobre i stabilne najvažnije ekonomske pokazatelje.

On je naveo da su devizne rezerve na visokom nivou i da je ove godine prvi put u poslednjih nekoliko decenija ostvaren budzetski suficit.

Kao jedan od problema srpske privrede, Dinkić je naveo visok spoljnotrgovinski deficit, ali je istakao da je od početka godine počeo pozitivan trend rasta izvoza od 50 odsto u prvih šest meseci, uz poboljšanje njegove strukture i uz istovremeni usporeni rast uvoza.

Komentarišući vladine planove za sprovodjenje strukturnih reformi u Srbiji, Dinkić je precizirao da će bankarski sektor u potpunosti biti privatizovan do kraja naredne godine, navodeći da je u toku reforma osiguravajućeg sektora i privatizacija javnog sektora.

On je ukazao da sledi reforma socijalnog i penzionog sistema i da je započeta reforma zdravstvenog i administrativnog sektora.

Govoreći o zakonodavstvu Dinkić je naglasio da je republički parlament usvojio više od 90 zakona, a da će se i ove godine nastaviti sa reformom zakonodavstva.

Ministar finansija je pred učesnicima okruglog stola, predstavnicima privrede i političkog života Austrije, ukazao da je poslovna klima u Srbiji iz godine u godinu bolja, ali i priznao da „još uvek postoje određene teškoće sa birokratijom“.

On je dodao da su usvojeni zakoni koji olakšavaju osnivanje i poslovanje firmi i podsetio da se pojedine strane kompanije brzo šire, dok pojedinim to ne „polazi za rukom“.

Dinkić je ocenio da je „deo tih problema do nas“, ali je i preporučio austrijskim privrednicima da kontaktiraju srpsku Agenciju za promociju izvoza i stranih ulaganja – SIEPA, koja je od velike pomoći prilikom osnivanja novih firmi Dinkić je naveo da je robna razmena sa Austrijom dostigla oko 400 miliona dolara, od čega je jedna četvrtina izvoz u tu zemlju, a tri četvrtine uvoz austrijske robe.

Komentarišući vladine planove na političkoj sceni, Dinkić je kazao da 10. oktobra predstoji početak pregovora o Sporazumu o asocijaciji i stabilizaciji sa Evropskom unijom (EU), što je od izuzetnog značaja za Srbiju.

Prema njegovim rečima, Srbija bi trebalo da do 2008. godine završi ukupan proces tranzicije, što bi pored okončane privatizacije podrazumevalo i članstvo u Programu NATO Partnerstvo za mir, članstvo u Svetskoj trgovinskoj organizaciji (STO) i dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU.

Dinkić je istakao da Vlada radi na poboljšanju infrastrukture i modernizaciji železničke i putne mreže i podsetio da je u planu izdvajanje sredstava za koncesije za Koridor 10 i putni pravac Beograd-Požega.

Tokom boravka u Beču ministar Dinkić imaće posle podne sastanak sa ministrom finansija Austrije Karl Hajnc Graserom.

Dinkić će, takođe, sa predstavnicima srpske Nacionalne korporacije za osiguranje stambenih kredita potpisati ugovor o učešću „Novosadske banke“, kao člana austrijske „Erste grupe“ u programu finansiranja stambenih kredita.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE