Čitaj mi

Milikić: Potreban nam je što pre novi Zakon o osiguranju

„Imajući u vidu da je od donošenja Zakona o osiguranju prošlo skoro deset godina kao i da su u međuvremenu uočene određene manjkavosti, što u samim propisima, što u njihovoj primeni, neophodnost unapređenja regulatornog okvira nameće se samo po sebi što su prepoznali i podržali stručna javnost i nadležne institucije“, rekao je u intervjuu za Biz Life magazin pomoćnik ministra finansija Zlatko Milikić.

On je istakao da bi Narodna banka Srbije u najskorije vreme trebalo da stavi u javnu raspravu novi Nacrt zakona o osiguranju.

• U kojoj meri bi određeni podsticaji olakšice i poreska politika uticali na razvoj sektora osiguranja?

Domaće tržište osiguranja poslednjih godina beleži nominalni rast iskazan u dinarskom znaku, dok preračunato u evre, genealno, stagnira, ali to je i dalje, u odnosu na potencijal i određene pokazatelje, karakteristične za zemlje sa razvijenim tržištem osiguranja, nedovoljno. Ohrabruje rast učešća životnog osiguranja u ukupnoj premiji osiguranja, ali, učešće ukupne premije u odnosu na BDP i premija po stanovniku praktično stagniraju i znatno su ispod uporednih tržišta. Ovakva stagnacija može se vezati za niz objektivnih uzročnika, kao što su preovlađujuće karakteristike privrednog sistema, životni standard stanovništva, ali i regulatorni okvir, uključujući i eventualne fiskalne stimuluse koji se mogu odnositi

i na osiguravače, i na osiguranike. Na razvoj tržišta osiguranja nesporno imaju uticaja i „meki“ faktori, percepcija samog pojma osiguranja i njegove koristi od strane korisnika, što je u Srbiji, iz različitih uzroka, nedovoljno prisutno, ali i javno prisustvo i promocija ponude usluga osiguranja , kao i kvalitet dostupnosti tih usluga korisnicima.

Država, Ministarstvo finansija posebno, svesni su značaja koje razvijeno tržište osiguranja ima, i može da ima na brži razvoj privrede, ekonomsku dobrobit građana i društva u celini. Zato smo spremni da podržimo svaki obrazloženi podsticaj ili olakšicu, kako bi imali pozitivan efekat na razvoj sektora osiguranja.

• Ako se

ima u vidu da su osiguravači u razvijenim zemljama među najvažnijim investitorima, kako u Srbiji može da se poveća uloga osiguravajućih društava?

Što su veći raspoloživi fondovi osiguranja, formirani iz premija i drugih prihoda iz ulaganja osiguravajućih kuća, to će biti veća i značajnija uloga osiguravajućih društava i u finansijskom sektoru zemlje, ali i u jačanju industrije.

To bi podrazumevalo rast tržišta osiguranja i ukupne premije. Osnovni preduslovi za to su, pored dobrog regulatornog okvira, uključujući i fiskalne olakšice i podsticaje, celokupan životni standard, razvijenost privrede i privrednog sistema, svest osiguranika o potrebi osiguranja, ali tu si u uloga samih učesnika na tržištu osiguranja i njihov uticaj na rast i razvoj tog tržišta. Takođe, ulaganje u edukaciju zaposlenih, povećanje transparentnosti i dostupnosti rezultata poslovanja i podizanje kvaliteta zaštite osiguranika, uz nespornu podršku države, kao regulatora, i Narodne banke Srbije, kao supervizora, ostvarili bi pozitivan uticaj na rast i razvoj tržišta osiguranja, a na kraju i na ekonomski razvoj uopšte.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE