Čitaj mi

Mali: Reforma Poreske uprave i sistema oporezivanja prioriteti u 2019. godini

„Apsolutni prioritet je da 2019. godina bude godina reformi Poreske uprave i sistema oporezivanja u Srbiji“ izjavio je danas ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali na predstavljanju „Bele knjige 2018“ Saveta stranih investitora.

„Vlada Srbije je u naredne dve godine definisala reformu Poreske uprave i reformu poreskog sistema kao prioritete. Proteklih meseci radili smo na utvrđivanju manjkavosti sistema i funkcionisanja Poreske uprave. Danas sam imao sastanak sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda, a zajedno sa njima treba da napravimo smernice na koji način ćemo to promeniti.“, istakao je ministar na panelu posvećenom poboljšanju ekonomskog ambijenta u Srbiji.

Siniša Mali je naveo da su, slušajući struku i privrednike, već pripremljeni zakoni koji će biti u skupštinskoj proceduri krajem novembra.

„U vašoj tabeli i preporukama, navode se parafiskalni nameti, porez na dohodak građana, porez na dodatu vrednost i na dobit pravnih lica, poreski postupak, Zakon o poreskom postupku, porez na imovinu, a to upravo i jesu teme kojima se veoma posvećeno bavimo“, rekao je ministar na skupu koji je održan u hotelu „Metropol palas“.

Siniša Mali je istakao koliko je značajan glas privrede, posebno kada je reč o novim zakonima koji se nje tiču, pa se i nastavlja sa praksom organizovanja javnih rasprava.

„Primera radi, zajedno sa Privrednom komorom Srbije je organizovana javna rasprava o Nacrtu zakona o javnim nabavkama i to u Nišu, Beogradu i Novom Sadu“, rekao je Mali.

Po preuzimanju funkcije u Ministarstvu finansija, dobili smo predloge od FIC-a i drugih poslovnih udruženja, koji se tiču različitih zakonskih rešenja, a koje smo uzeli u obzir kada smo pripremili zakone koji treba da smanje opterećenje na zarade, kao i veliki broj poreskih podsticaja.

Mali je rekao da je jedna od najvažnijih stvari koje su privrednici tražili da se izjednači poreski tretman i obračunski tretman amortizacije kako bi se podsticalo ulaganje u opremu i nove mašine.

„Ovaj set to reflektuje, slušali smo komentare privrednika i implementirali ih u zakone koje ćemo promeniti. Predviđene izmene su ogledalo vaših želja, nema iznenađenja“, naveo je ministar.

Ministar je podsetio da smo ove godine imali povećanje neporezivog dela zarade na 15.000 dinara, a da od 1. januara 2019. godine krećemo sa daljim smanjenjem opterećenja na zarade. Takođe, ukida se i 0,75 odsto doprinosa za nezaposlenost na teret poslodavca, rekao je Mali.

„U zavisnosti od toga koliko ćemo prostora imati 2019. godine, ići ćemo sa dodatnim merama kako bi još više rasteretili plate za zaposlene i učinili Srbiju i radnu snagu još konkurentnijom. To je još jedna od mera za podsticaj i privlačenje investicija, kao i rasta u godinama pred nama“, rekao je ministar.

Govoreći o stopi rasta, Mali je rekao da je cilj Vlade da sledeće godine održimo i ubrzamo stopu rasta BDP-a.

„Kada pogledate budzet za 2019. godinu, taj budzet predviđa kontrolisani deficit od 0,5 odsto BDP i nikada veće kapitalne investicije u novu infrastrukturu, autoputeve, železničke puteve, mostove. Posebno bih naglasio značaj zakona o naknadama, jer će se izbeći da svaka lokalna samouprava donosi nove namete. Inače, to je i bio najveći zahtev privrede“, naveo je ministar.

On je podvukao da je Vlada Srbije u potpunosti posvećena održavanju fiskalne stabilnosti i smanjenju javnog duga, a s druge strane,
donošenju zakonskih izmena koje su u potpunosti usmerene ka privredi, njenom oporavku i rastu.

„Sa rastom prirede od 4,5 odsto u prvih devet meseci i nastavkom tog trenda, Srbija se menja u budućnosti. Sve ove mere su kao mozaik i svaka se kockica mora uklopiti kako bi se podstakao dalji rast privrede“, zaključio je Mali.

Foto: Tanjug 

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE