Čitaj mi

Ljubić: Čekamo dobru ponudu za Telekom

Elektroprivreda Srbije u ovom momentu uopšte nije na prodaju, dok bi Vlada svakako razmotrila kredibilnu ponudu za kupovinu Telkoma „Srbija“, ukoliko bi takva postojala, kaže državni sekretar u Ministarstvu finansija i privrede Aleksandar Ljubić.

– Telekom je već bio nuđen na tržištu i nije našao strateškog partnera. Generalno, ukoliko postoji strateški partner koji bi ovoj kompaniji obezbedio dugoročnu stabilnost, inovacije i ulaganja i zadržavanje prvog mesta u zemlji i u regionu, siguran sam da će Vlada razmotriti takvu ponudu – objasnio je Ljubić i intervjuu za „Dnevnik“.

On je potvrdio da će 500 miliona dolara, koje je Rusija odobrila Srbiji, biti dostupno za mesec i po, kao i da će se upotrebiti za vraćanje dela državnog duga Londonskom klubu. Podsetimo, ruski kredit uzet je na 10 godina, uz dve godine počeka i fiksnu kamatu od 3,5 odsto, dok se na dugove Londonskom klubu plaća 6,75 odsto kamate. Po Ljubićevim rečima, taj nam novac nije potreban za tekuće finansiranje budzeta, s obzirom na to da je Srbija prodajom evroobveznica već obezbedili potrebna sredstva za funkcionisanje države.

– Mi smo dobro razmotrili stanje u finansijama i, u skladu sa usvojenom fiskalnom strategijom, Ministarstvo finansija i privrede predložilo je Vladi, što je ona i usvojila, da se krajem aprila izvrši prevremena otplata dela spoljnog duga u iznosu od 430 miliona dolara. Sada radimo na tome da se skupi krediti iz prošlosti zamene jeftinijim. A to možemo da uradimo s obzirom na to da su mere fiskalne politike dale izuzetno dobre rezultate u obaranju kamata na javni dug, kako na međunarodnom, tako i na domaćem finansijskom tržištu, a razduživanje nam donosi uštede i u ovoj i u narednim godinama: pre svega, imaćemo manja izdavajanja za otplatu kamata.

*Fiskalni savet je izrazio sumnju da će Vlada uspeti da zadrži budzetski deficit na planiranom nivou od 3,6 odsto BDP-a. Vlada je te sumnje odbacila kao neosnovane…*

– U januaru smo imali odličan rezultat u budzetu: Republika je imala manjak od sedam milijardi, ali smo na drugim računima imali suficit od 11 milijardi, tako da je ukupan suficit na računu čitave države bio 3,8 milijardi dinara. U februaru smo imali manjak samo u republičkom budzetu, ali sa druge strane smo imali višak prihoda na konsolidovanom računu.

Fiskalni savet što se tiče februara gledao samo deficit republičkog budzeta, ali podaci za penzioni i zdravstveni fond, lokal i Vojvodinu stižu kasnije. Iz tog razloga, naloženo je državnim organima da ranije dostavljaju podatke o stanju i kako bi podaci za čitavu državu mogli da se objavljuju dosta brže.

*Da li Ministarstvo finansija ima podršku u Vladi za politiku fiskalne konsolidacije i smanjenje deficita na jedan odsto BDP-a u narednim godinama, s obzirom na izjave pojedinih ministara o potrebi za većom potrošnjom?*

– Ministarstvo finansija i privrede ima potpunu podršku Vlade Srbije kada je reč o politici fiskalne konsolidacije, pre svega zato što samo planiranje budzeta i nivoa budzetskog deficita nije odluka isključivo ovog ministarstva već čitave Vlade, odnosno koalicije u celini. Bilo kakvo drugačije razmatranje ili razmišljanje na tu temu smo već videli i to bi Srbiju moglo da dovede u vrlo nezgodan položaj.

*Pojedini ekonomisti smatraju da snižena cena „fijata 500L“ na konto subvencija koje fabrika u Kragujevcu dobija od države praktično znači da poreski obveznici Srbije pomažu sloju bogatih koji mogu da kupe taj auto?*

– „Fijat“ je jedan od najvećih investitora u Srbiji, zapošljava 2.500 ljudi, a zaposliće još 1.400 do kraja sledeće godine. S obzirom na to da se naša ekonomija suočava sa velikim brojem nezaposlenih, ova investicija je značajna jer generiše i radna mesta kod proizvođača komponenti i kompanija koje opslužuju FAS. Uostalom, svaka kompanija koja dolazi iz te branše i zapošljava ljude može da računa na iste podsticaje za otvaranje novih radnih mesta. Jer, naša automobilska industrija je prepoznata kao strateška grana, pored IT, odbrambene industrije i poljoprvrede.

*Nije li „Fijat“ ipak mogao i po drugačijem modelu da izađe u susret ovdašnjim kupcima?*

– „Fijat“ je odlučio da deo sredstva, koje je dobio za podsticaje na ime otvaranja novih radnih mesta, preusmeri na građane Srbije kojima će model „500L“ biti jeftiniji za 3.000 evra. Inače, ne bih nazvao te ljude bogatim građanima zbog toga što je cena od 10.000 evra za ovaj autombil. Jer, ako pogledate informacije o prosečno plaćenom automobilu u Srbiji, o cenama uvezenih novih automobila i uvezenih polovnih automobila, ne bih rekao da je reč o posebno privilegovanoj grupi. U svakom slučaju, mi moramo da podstičemo zapošljavanje i svaki investitor koji dođe i otvara fabrike je dobrodošao u Srbiju i ima iste uslove kao i svi koji su već ovde i koriste podsticaje za otvaranje novih radnih mesta.

* Vladimir Čvorkov*

Izbori bi zaustavili Srbiju

*Postoje ocene u javnosti da su reforme započete nakon prošlogodišnjih izbora već zaustavljene zbog mogućnosti novog izlaska na birališta. Koliko bi izbori u ovoj godini štetili srpskoj ekonomiji?*

– Ministarstvo finansija radi i planira svoje aktivnosti bez obzira na priče o izborima. Za Srbiju je važno da ima stabilan fiskalni sistem. Mi, dakle, radimo u punom kapacitetu kao da će sledeći izbori biti u redovnom roku i ne kalkulišemo sa prevremenim izborima. S druge strane, u slučaju nekih prevremenih izbora, to bi svakako štetilo zemlji, imajući u vidu našu kulturu da, dok su izbori potpuno, prestaje sve da radi, jer svi čekaju rezultate. Srbija ne može da dopusti sebi luksuz da stoji, već mora da radi svaki dan jer jedino tako može ići napred.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE