Čitaj mi

Krstić: “Duboke ekonomske reforme sprovesti odmah“

Ministar finansija Lazar Krstić na otvorenoj sednici Vlade Srbije predstavio je mere koje treba da donesu uštede državnom budzetu, obezbede fiskalnu stabilnosti i privredni rast.

Šest mera vlade za ekonomski oporavak zemlje su:

– smanjenje zarada u javnom sektoru za 20 odsto na primanja veća od 60.000 dinara, odnosno 25 odsto na plate iznad 100.000 dinara,

– povećanje PDV-a za neegzistencijalne proizvode sa osam na deset odsto,

– restrukturiranje javnih preduzeća i smanjenje subvencija,

– uštede u domenu roba i usluga,

– uzimanje jeftinijih kredita i

– poboljšanje poslovnog ambijenta

Od strukturnih reformi, Krstić je najavio reformu sistema socijalne zaštite, državne uprave, nastavak reforme penzionog sistema, reformu poreskog sistema i sistema zdravstva, školstva i nauke.

Ministar je izjavio da će od 2014. godine zarade u javnom sektoru koje su veće od 60.000 dinara biti smanjene za 20 odsto, a koje su veće od 100.000 dinara za 25 odsto. On rekao da je to nije idelana mera, ali da je pravedna kada se susretnete sa alternativom da sve plate u javnom sektoru budu smanjene.

“ To znači da će oni koji primaju 60.000 ili manje i dalje primati isto toliko, ko prima 70.000 primaće 68.000, kio prima 90.000 primaće 84.000, a ko prima 130.000 primaće 114.500″, rekao je Krstić i dodao da je ta mera neophodna dok se ne regformiše državna administracija. Prema njegovim rečima, očekuje se ušteda od 100 do 150 miliona evra (0,3 odsto BDP), što zavisi od procena broja zaposlenih u javnoj upravi.

Kao jednu od mera za konsolidovanje srpske privrede Krstić je naveo smanjenje subvencija javnim preduzećima uz najavu završetka privatizacije 179 preduzeća i restrukturianje kojim bi se, kako je rekao, uštedelo 300 miliona evra do 2017. godine.

„To je najveća ušteda u našem budzetu i čini oko jedan odsto BDP“, rekao je Krstić na sednici vlade.

Krstić je najavio za 2014. završetak privatizacije 179 preduzeća i restrukturiranje velikih javnih i komunalnih preduzeća od kojih su, naveo je, neki od njih i danas nosioci srpske privrede.

“Radićemo na značajnom poboljšanju poslovnog ambijenta, za šta je potrebno promeniti zakonsku regulativu, pre svega Zakon o radu, ali i pojednostaviti proceduru za dobijanje građevinskih dozvola, dok će država morati da promeni i model infrastrukturnih investicija”, naglasio je ministar.

Jedna od mera koje će sprovesti Vlada jeste i povećanje niže stope poreza na dodatu vrednost sa 8 na 10 odsto, što će povećati budzet za 200 miliona evra.

Kao mere borbe protiv sive ekonomije, ministar je naveo da će biit uvedeni jedinstveni elektronski obrasci za porez umesto dosadašnjih 11 obrazaca, da će biti pojačana terenska kontrola i izvršena temeljna reorganizacija Poreske uprave.

“Bez obzira na politički trenutak, duboke ekonomske mere potrebno je sprovesti odmah. U suprotnom, bez obzira na trenutnu likvidnost i preko milijardu evra na računima, ulazak u sledeću fiskalnu godinu bez reformi, predstavljao bi uvod u bankrot do kraja sledece godine”, upozorio je Krstić.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE