Čitaj mi

Ekonomske reforme u Srbiji

Na tribini „Ekonomske reforme u Srbiji“, održanoj u beogradskom Domu omladine, ministar finansija u Vladi Srbije Božidar Đelić je kritikovao neefikasnost srpskog pravosuđa, navodeći između ostalog i da je Ministarstvo finansija do sada podnelo veliki broj krivičnih prijava protiv osoba iz bivšeg režima zbog finansijskih zloupotreba i zloupotreba ovlašćenja u privredi, a ni u jednom nije doneta presuda.

Jedva čekam da neko ide u zatvor zbog utaje poreza – poručio je ministar finansija Božidar Đelić, podsetivši da u protekle dve godina nijedna osoba nije uhapšena zbog utaje poreza. On je rekao da toga „kod nas ima“, te da u razvijenim zemljama niko nije izuzet od zakonskih obaveza, posebno kad je u pitanju plaćanje obaveza državi.

– U ovom trenutku devizne rezerve su 2,1 milijardi dolara. Takve rezerve mogu da pokriju četvoromesečan uvoz vredan oko 500 miliona dolara, rekao je guverner Narodne banke Jugoslavije Mladjan Dinkić uz napomenu – da sada imamo 320 maraka prosečne plate, 9.960 dinara je podatak za avgust. Bitno je pogledati koliko od jednog prihoda domaćinstva ide na hranu i piće, koliko na ogrev i osvetljenje, a koliko na ostale potrebe. U ovom trenutku, oko 52% ukupnih prihoda domaćinstva ostaje za ostale potrebe, a pre dve godine je to bilo nula. On je ocenio da će plate u Srbiji dostići prosečan nivo iz 1990. od 620 maraka za otprilike 3 godine.

O standardu gradjana govorio je i Đelić koji je rekao – da je rast plata išao brže nego u nekim drugim zemljama, uz napomenu da je osnova bila vrlo niska. On smatra da se ne treba upoređivati sa Slovenijom, jer je njihov nacionalni dohodak 7 puta veći od našeg. Kao primer naveo je Bugarsku, čiji je nacionalni dohodak uporediv s domaćim.

– Sada su u Bugarskoj plate niže nego u našoj zemlji, za nekih 15%. A penzije su tačno dva puta manje. Zašto? Zato što se tamo isplaćuje ono što dolazi u penzion fond i to su upola manje penzije nego one koje mi isplaćujemo ovde, pošto mi dotiramo s 40% taj penzioni fond iz poreza. A kada uzmete cenu struje, ona je i u Bugarskoj i u Rumuniji između 40 i 50% veća nego kod nas, a njihove plate su niže. Niko ne kaže da je to sjajno, ali u ovom momentu, na ovom nivou razvoja privrede, uopšte nismo zakinuli zaposlene i penzionere, mišljenja je Đelić.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE