Čitaj mi

Ekonomska saradnja sa UAE jedan od najvažnijih projekata ove vlade

Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić izjavio je na RTS u emisiji „Svedok“ da je Vlada Srbije odlučila da promeni model privrednog razvoja iz prethodne decenije, jer ne daje rezultate, da diversifikuje ekonomsku saradnju i da se, pored EU, u ekonomiji okrene ka istoku, odnosno Rusiji, Kini, zemljama Persijskog zaliva, Turskoj.

„Želimo da propagiramo modernizovanu Titovu filozofiju saradnje sa svima. Ekonomska saradnja sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima biće jedan od najvažnijih projekata ove vlade”, naglasio je ministar.

On je naveo da će kompanija „Al Dahra“ iz te zemlje uložiti 100 miliona evra da bi stekla 80 odsto učešća u zajedničkom preduzeću sa Vladom Srbije, koje bi obuhvatilo osam poljoprivrednih kombinata.

“Predmet predugovora jeste imovina poljoprivrednih preduzeća, a ne državna zemlja i nijedan hektar ovih preduzeća se neće izdati „Al Dahri“ u zakup, sem deo gazdinstva „7. juli“ iz Surčina”, rekao je Dinkić.

On je naglasio i da poljoprivredno zemljište Vojne ustanove Morović – pogon Karađorđevo, nije predmet prodaje ni predmet zakupa, već će biti napravljen poseban ugovor o poslovno-tehničkoj saradnji.

Ministar je rekao da sada 25.000 hektara u Vojvodini drže stranci – Hrvati, Mađari, Irci i postavio pitanje zašto onda nekome smetaju biznismeni iz Emirata?

Dinkić je najavio da sledi sporazum sa Razvojnim fondom Abu Dabija da se pokrene izgradnja kanala za navodnjavanje i da u naredne tri godine 300.000 hektara u Srbiji bude pod navodnjavanjem, počev od ovog proleća, što će omogućiti višestruko veće prinose.

“Plan je i da deo sredstava iz tog razvojnog fonda ide direktno poljoprivrednicima kroz povoljne kredite za poljoprivrednu opremu ili druga tehnička unapređenja”, naveo je ministar. On je objasnio da je strategija vlade da se iskoriste privredni resursi Srbije,“a ako to ne možemo sami, a nismo mogli decenijama unazad, onda sa ljudima sa kojima je to moguće“.

U saradnji sa UAE ide se na više frontova, poljoprivredi, visokim tehnologijama i namenskoj industriji, istakao je on i dodao da se razmatra i mogućnost da na mestu srušene zgrade Generalštaba investitori iz te zemlje izgrade hotel ili sličnu građevinu, a očekuje se i da u Beogradu otvore prvu banku u Evropi.

Dinkić je najavio i da bi sa predstavnicima Rusije trebalo da se do kraja prvog kvartala na tehničkom nivou dogovori aranžman o kreditu za podršku budzetu od milijardu dolara, tako da on postane operativan u drugom kvartalu ove godine.

On je naveo da će srpskom državnom vrhu predložiti da deo ruskog kredita za železnicu koji je namenjen za prugu Valjevo-Loznica bude preusmeren na prugu Beograd-Novi Sad, jer je to međunarodni koridor, i za šta su Rusi dali „zeleno svetlo“.

Ministar je napomenuo i da je prirast javnog duga Srbije manji nego što se govori u javnosti i da zemlja sada uzima jeftinije kredite kojima otplaćuje skuplje, i na kraju mandata ove vlade javni dug će biti smanjen.

Ove godine on će dostići maksimalni nivo od 65 odsto BDP-a, a u narednoj godini trebalo bi da padne na oko 58 odsto, rekao je Dinkić.

IZVOR TANJUG

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE