Čitaj mi

Drčelić: Ne preti nam kriza javnog duga

“Srbiji ne preti kriza javnog duga. Paket mera koji je Narodna skupština usvojila u decembru 2013. godine, kroz izmene sistemskih fiskalnih zakona i Zakon o budzetu za 2014. godinu, potreban su uslov za održivost javnog duga. Zato čvrsto verujem da nam ne preti kriza javnog duga“, kaže direktor Uprave za javni dug, Branko Drčelić, u razgovoru za Magazin Biznis.

“Moram da istaknem da očekujem da nakon izbora nova Vlada, osim nastavka primene mera definisanih Fiskalnom strategijom za period 2014-2016. godine, uradi mnogo više u domenu pomoći realnom sektoru naše privrede, pogotovu domaćim izvoznicima i preostalim velikim domaćim privrednim sistemima, koji su dokazali da uprkos nizu problema mogu da opstanu na tržištu, kako domaćem tako i međunarodnom. Samo rastom izvozno orijentisane privrede, Srbija može krenuti napred, a fiskalna politika zasnovana na principima čvrstog budzetskog ograničenja, uz smanjenje budzetskog deficita na nivo ispod dva odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP), u narednom srednjoročnom periodu, obezbediće u koordinaciji sa monetarnom politikom makroekonomsku stabilnost. To je preko potrebno za održiv privredni rast i razvoj i održivost javnog duga kao glavne rezultante fiskalne politike Vlade.

Fiskalni savet, ipak,

upozorava da je krizu javnog duga moguće izbeći samo ako se ispuni nekoliko uslova. U tom smislu, treba li javnost da bude pripremljena na bolne mere, naročito posle izbora?

Ministarstvo finansija je u poslednjih pet meseci upoznalo javnost sa paketom mera u okviru plana fiskalne konsolidacije, čija je primena počela krajem prethodne godine. U zavisnosti od kretanja fiskalnih parametara, držeći se principa prudentne fiskalne politike, Ministarstvo finansija će prilagođavati politiku u pravcu definisanom Fiskalnom strategijom. Najbolnija politika bila bi ona u kojoj se ništa ne čini u domenu stabilizacije javnih finansija. Svaka poltika koja za cilj ima dovđenje javnih finansija na održiv nivo, po meni je manje bolna, a na rok od svega nekoliko godina donosi samo pozitivne efekte.

Kako bi sklapanje aranžmana iz predostrožnosti sa MMF-om pojednostavilo vaš posao?

Aranžman sa MMF-om bi svakako doprineo direktnom snižavanju troškova zaduživanja na međunarodnom finansijskom tržištu, a obezbedio bi i dodatnu likvidnost deviznim rezervama Narodne banke Srbije. To bi bio dodatni garant stabilnosti kursa dinara i indirektno bi omogućio niže troškove zaduživanja na domaćem tržištu.

Kada planirate emisiju evroobveznica s obzirom na to da je budzetom predviđeno zaduživanje po tom osnovu u iznosu većem od 68 milijardi dinara?

Plan emitovanja evroobeznica zavisiće od troškova zaduživanja i situacije na međunarodnom finansijskom tržištu. Republika Srbija je pre dva meseca uspešno emitovala petogodišnju dolarsku obveznicu i time obezbedila visok nivo likvidnosti za 2014. godinu, tako da će se nastojati da realizacija planiranog zaduživanja bude u najoptimalnijem momentu tokom tekuće godine.

Izvor: Magazin Biznis

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE