Čitaj mi

Direktne strane investicije u 2005. godini dve milijarde dolara

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izrazio je danas očekivanje da će nivo direktnih stranih investicija u Srbiji do kraja godine iznositi oko dve milijarde dolara.

Dinkić je na konferenciji „Četiri godine tranzicije u Srbiji“, koju je organizovao Centar za liberalno-demokratske studije, rekao da je za prvih osam meseci ove godine nivo direktnih stranih investicija iznosio 1,1 milijardu dolara.

Istakavši da je u prethodnom periodu reforma bankarskog sistema bila jedna od najuspešnijih, Dinkić je naveo da sada imamo oko dve milijarde evra nove devizne štednje građana u bankama, da je oko 70 odsto bankarskog sistema već privatizovano, a taj proces biće kompletno završen do kraja naredne godine.

Uz ocenu da je nivo inflacije u zemlji visok i da se ekonomskim merama mora raditi na smanjenu inflacije, ministar finansija je izrazio očekivanje da ćemo zahvaljujući povećanom izvozu uspeti da smanjimo i visok spoljnotrgovinski deficit.

Prema njegovim rečima, javni dug Srbije je znatno smanjen u odnosu na nasleđeni iz 2000. godine i sada iznosi 55-56 odsto bruto domaćeg proizvoda, a očekuje se da će do kraja godine javni dug biti smanjen na oko 50 odsto bruto domaćeg proizvoda.

On je kazao da je, uz reformu penzionog sistema na kojoj se aktivno radi, u pripremi i reforma zdravstvenog sistema koja obuhvata smanjenje broja zaposlenih, kao i bolje tehničko obezbeđivanje zdravstvenih ustanova.

Reformski procesi su doveli do znatnog smanjenja javne potrošnje, a moglo je i više da se uradi da je bilo jače političke volje, ocenio je Dinkić.

Potpredsednik Vlade Republike Srbije Miroljub Labus ocenio je da je Srbija prošla dve trećine puta ka ulasku u Evropsku uniju, ali da nas očekuju mnogo teži poslovi nego što smo do sada uradili u procesu tranzicije.

Labus je rekao da je tranzicija druga strana medalje za približavanje EU i mi taj proces sprovodimo prosečnom brzinom u poređenju sa ostalim zemljama koje su ga već prešle.

Prema Labusovim rečima, očekuje nas druga faza tranzicije koja predstavlja kraći, ali zato teži put, dodavši da su nam Međunarodni monetarni fond (MMF) i druge međunarodne institucije sa kojim sarađujemo na tom putu saveznici, a ne neprijatelji.

Potpredsednik Vlade Srbije je kazao da tačno znamo šta treba da se uradi na putu do priključenja EU i dodao da je sada pitanje vremena i naše spremnosti da to prihvatimo.

Na kraju tog puta čeka nas bolji život sa mnogo većim standardom građana, sa više investicija i manje nezaposlenosti, naveo je Labus.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE