Čitaj mi

Dinkić: Srbiji minimum dve milijarde evra stranih investicija

Srbija za uspešan ekonomski razvoj, počev od 2013, treba da obezbedi najmanje dve milijarde evra stranih direktnih investicija godišnje, izjavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.

Ministar Dinkić je, u intervjuu Tanjugu, rekao da bi svaki priliv stranih ulaganja, u vrednosti većoj od tri milijarde evra godišnje, bio veliki uspeh i znatno bi doprineo osetnijem privrednom rastu, čemu teži i sadašnja Vlada Srbije.

Dinkić je kazao da s optimizmom dočekuje 2013, jer kako je naglasio „ova godina je bila, kad je reč o ekonomiji, zaista izuzetno loša u svakom pogledu“.

„Usporavanje privredne aktivnosti u evrozoni, katastrofalna poljoprivredna sezona, zaustavljanje rada smederevske železare, uz činjenicu da ni jedna velika proizvodnja u našoj zemlji nije radila kako treba, osnovni su razlozi teškoća u ovoj godini“, objasnio je Dinkić.

Ministar je izrazio optimizam oko pronalaska rešenja za budući rad „Železare Smederevo“, uz napomenu da su sa ruskom kompanijom „Uralvagonzavod“ već obavljeni veoma ozbiljni razgovori o preuzimanju te fabrike sa oko 5.000 radnika.

„Mi smo već dva puta razgovarali sa predstavnicima ruske kompanije, a njihovi timovi su detaljno prostudirali smederevsku železaru i oni sada prave program investicija“, kazao je Dinkić.

„Ja se nadam, imajuci u vidu da su nam oni zatražili da pomerimo rok za dostavljanje konačne ponude kako bi mogli potpuno i precizno da koncipiraju svoju ponudu do kraja godine, da će se oni javiti, kao što su i rekli i da će krenuti da proizvode u železari“, dodao je ministar.

Dinkić je podsetio da je u prethodnom periodu smederevska železara imala udeo od pet odsto u industrijskoj proizvodnji Srbije, a sa 12 procenata u vrednosti izvoza, što znači da ta fabrika „ima ogroman uticaj, direktan i indirektan, na celu srpsku privredu“.

Ukoliko bude obnovljen rad smederevske železare i krugujevački Fijat znatno uveća plasman, to će biti značajan zamajac za domaću privredu u 2013, kazao je Dinkić.

Dinkić je rekao da strani investitori sada najviše žele da ostvare kontakte i nove poslove u nekim mestima u Vojvodini, pre svega u Sremskoj Mitrovici, Zrenjaninu i Subotici.

U centralnoj Srbiji takođe postoji veliki interes za ulaganje u gotovo sve gradove koji se nalaze duž Koridora 10t, počevši od Jagodine, pa sve do Vranja, dodao je Dinkić.

„Potpisivanje značajnog ugovora sa kompanijom “Geoks“ za posao u Vranju je dokaz ove moje poslednje tvrdnje“, kaže Dinkić, uz opasku da vlada sada želi da prebaci interesovanje investitora i u druga područja Srbije, koja trenutno nisu povezana autoputevima.

„To je pre svega zapadna Srbija, a zato je jedan od prioriteta nove vlade što brži početak izgradnje Koridora 11., znači autoputa od Beograda preko Čačka, pa dalje ka crnogorskoj granici. Takođe i Moravskog koridora, koji bi trebalo da podigne gradove, kao što su Kruševac, Trstenik, Kraljevo, koji su “zamrli“ u prethodnih desetak godina“, precizirao je Dinkić.

Namera Vlade je, prema Dinkiću, da izgradnjom regionalnih autoputeva u Vojvodini više usmeri investitore i prema gradovima koji takođe nisu prvi na njihovoj listi, kao što je, naprimer, Sombor, koji je sada potpuno izolovan.

Isto važi i za Kikindu i neka druga vojvođanska mesta, jer je cilj da se Srbija ravnomerno razvija u svim regionima.

Dinkić je posebno ukazao na značaj poljoprivrede za budući razvoj Srbije, podsetivši da je ta velika razvojna šansa „redovno propuštana decenijama unazad“.

Ministar je rekao da Srbija sada nema dovoljno novca da ođednom uloži u poljoprivredu, ali je podsetio da je agrarni budzet čak 70 odsto veći u rebalansu za ovu godinu, u odnosu na ono što je ostavila prethodna vlada.

„Biće sredstava i za bespovratnu pomoć poljoprivrednicima koji žele da investiraju, podignu nivo prinosa i budu konkurentniji“, obećao je ministar finansija i privrede.

Ukazujući da će država, u nedostatku vlastitih sredstava, novac za osposobljavanje kanalske mreže i navodnjavanje potražiti od spoljnih investitora, Dinkić je istakao da je ulaganje u agrar veoma isplativo jer se u toj privrednoj grani može, na kratak rok, ostvariti najveći rast prihoda od izvoza.

„Ulaganje u poljoprivredu je najsigurnije u uslovima krize i zato mi imamo i u srednjoročnoj strategiji povećanje ulaganja u agrar kao naš glavni prioritet“, istakao je ministar.

Dinkić dalje smatra da proizvodnja automobila , elektronika, prehrambena industrija, i informacione tehnologije, „treba da vode industrijski razvoj Srbije“.

„Imajući u vidu veliku nezaposlenost, vlada je svesna da su potrebna i nova ulaganja u proizvodnju tekstila i obuće, odnosno u grane gde se zapošljava relativno veliki broj radnika“. zaključio je Dinkić.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE