Čitaj mi

Dinkić: Radikalan zaokret javnih finansija

“U dosadašnjem toku diskusije u Skupštini Srbije nisam čuo nijednu ozbiljniju primedbu na budzet za 2013. godinu što znači da smo napravili dobar posao za Srbiju. Uspeli smo da napravimo radikalan zaokret u vođenju politike javnih finansija”, izjavio je danas u Skupštini Srbije ministar finansija i privrede Srbije Mlađan Dinkić.

Predstavljajući predlog budzeta za narednu godinu, Dinkić je istakao da će u 2013. budzetski deficit biti prepolovljen u odnosu na ovu godinu, a obezbeđeno je zaustavljanje rasta javnog duga i troškova za kamate.

„Uređenje javnih finansija nije dovoljno za izlazak iz krize, ali je temelj i prvi korak ka tome“, rekao je Dinkić.

On je naveo da će, zahvaljujući merama fiskalne konsolidacije, deficit republičkog budzeta u narednoj godini biti 3,3 odsto bruto domaćeg proizvoda, a konsolidovani deficit, koji obuhvata i budzete pokrajine, lokalnih samouprava i organizacija obaveznog socijalnog osiguranja 3,6 posto BDP-a.

Prema rečima Dinkića, deficit republičkog budzeta u narednoj godini biće 121,9 milijardi dinara, pošto će prihodi biti 965,7 milijardi dinara, a rashodi 1.087,6 milijardi.

To je smanjenje za više od 80 milijardi dinara u odnosu na planirani deficit republičkog budzeta u 2012. godini, dodao je on.

On je ukazao da je deficit smanjen pre svega zbog ušteda na rashodnoj strani ističući da će prihodi budzeta u narednoj godini biti realno povećani za 4,8 odsto, a rashodi smanjeni za 5,2 odsto u odnosu na ovu godinu.

Ministar je naveo da će budzetom za 2013. izdaci za poljoprivredu biti povećani na 4,5 odsto ukupnog budzeta, i biće za jednu četvrtinu veći u odnosu na rebalans budzeta za 2012. godinu.

Takođe, u odnosu na rebalans biće povećani rashodi za socijalnu zaštitu – za osam milijardi dinara, a prvi put posle dužeg vremana biće povećani izdaci za kapitalne investicije – za četiri milijarde dinara, i predviđeno je projektno finansiranje kroz zajmove za infrastrukturu i energetske objekte, uglavnom od Kine, Rusije i međunarodnih finansijskih institucija.

Što se tiče subvencija za privredu, biće prekinuto finansiranje gubitaša i neće biti više garancija za likvidnost javnih preduzeća kao što su „Srbijagas“ i „Jat“, a smanjiće se i subvencije za preduzeća u restrukturiranju, za pola milijarde dinara i taj proces ograničen je do 30. juna 2014. godine. Plan za javna preduzeća je da se privatizuju ona koja ne mogu da dovoljno kvalitetno sama posluju na tržištu, a da neka kroz liberalizaciju cena postanu samoodrživa uz politiku zaštite ugroženih slojeva stanovništva, rekao je ministar.

Dinkić je dodao da su u budzetu za narednu godinu predviđene značajne uštede u rashodima za kupovinu robe i usluga, a biće smanjen deo subvencija za privredu, delom zbog završetka projekta „Fijat“ i zbog preduzeća za restrukturiranje.

Povodom budzeta Vojvodine u 2013, on je rekao da će on biti 8,4 odsto ukupnih poreskih prihoda budzeta Srbije – iznad propisanog minimuma i da će Vojvodina imati skoro 15 milijardi dinara više nego što je bilo predviđeno originalnim budzetom za prošlu godinu.

Dinkić je izrazio zadovoljstvo što je Vlada Srbije ispunila obećanje da će budzet za narednu godinu biti razmatran na vreme i da će poslanici imati dovoljno vremena da ga analiziraju, čime je posle više godina prekinuta loša praksa da se o budzetu raspravlja oko Nove godine. On je podsetio da vlada sprovodi program fiskalne konsolidacije u dve faze, od kojih prvi paket već daje rezultate, pošto će budzetski deficit u ovoj godini biti za oko 20 milijardi dinara manji nego što je planirano rebalansom i to je važna polazna osnova za plan budzeta za 2013. godinu.

Dinkić je napomenuo da je je u odnosu na 2008. godinu javni dug Srbije udvostručen, a troškovi za kamate su povećani šest puta, što je situacija koja je mogla zemlju da odvede u bankrot.

Zbog toga Srbija mora, ne samo da prepolovi budzetski deficit, već i da nastavi da ga dalje obara zbog inercije prenosa javnog duga i troškova za kamate iz prethodnog perioda, naveo je Dinkić.

Kako je ukazao, zbog toga je plan da se u 2015. godini budzetski deficit svede na jedan odsto BDP-a, a javni dug će sa budzetom za 2013. zaustaviti u rastu na oko 65 odsto BDP-a, da bi se oborio na 58 odsto u 2015. godini.

Na duži rok jedini način za obaranje javnog duga jeste sprovođenje programa srednjoročnih strukturnih reformi, rekao je Dinkić i naveo da kada je postao ministar gotovo da nije bilo rezervi likvidnih sredstava u budzetu, a sada ih ima unapred za prvu polovinu naredne godine.

Pre dobijanja ruskog kredita od milijardu dolara imamo sredstva za ispunjavanje svih obaveza do maja, a sa ruskim kreditom i preko toga, rekao je Dinkić i dodao da vlada nikada više neće dozvoliti da država nema sredstava za bar šest meseci unapred.

„Gde su razlike – umesto ogromnog istorijskog budzetskog deficita, on će biti duplo niži, umesto eksponencijalnog nastavka rasta troškova za kamate, taj rast biće zaustavljen, umesto pada od dva odsto i recesije imaćemo umereni privredni rast od dva odsto“, naglasio je Dinkić.

On je izrazio nadu da će Parlament podržati taj zakonski predlog. Rok za usvajanje budzeta je 15. decembar.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE