Čitaj mi

Cilj Predloga zakona o budzetu za ovu godinu obezbeđivanje makroekonomske stabilnosti

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mirko Cvetković izjavio je da Predlog zakona o budzetu Srbije za 2007. godinu koji je Vlada danas usvojila predviđa prihode u iznosu od približno 582 milijarde dinara i rashode od oko 595,5 milijardi.

Cvetković je na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Vlade, objasnio da je prema ovom predlogu zakona planirano da budzetski deficit iznosi 13,7 milijardi dinara, odnosno 0,6 odsto bruto društvenog proizvoda. On je naveo da se procenjuje da će u ovoj godini poreski prihodi iznositi oko 517 milijardi dinara, dok će neporeski prihodi biti približno 65 milijardi dinara.

Ministar je istakao da se usvajanjem ovog predloga zakona stvaraju uslovi da se prekine privremeno finansiranje i izrazio očekivanje da će ga Skupština Srbije usvojiti do kraja juna, tako da bi počeo da se primenjuje od 1. jula. Cvetković je podsetio na to da su ciljevi ovog budzeta da se obezbedi makroekonomska stabilnost, da se omogući dinamičan privredni rast i da se na taj način stvori osnova za povećanje zaposlenosti i porast životnog standarda građana.

Budzet je urađen na osnovu određenih pretpostavki koje su ugrađene u fiskalnu politiku koja je pripremljena za drugu polovinu 2007. godine, dodao je ministar. Ono što je uslovilo da dođe do deficita jesu značajniji rast pojedinih stavki, kao na primer to što su lični dohoci i plaćanja vezana za zarade porasli u odnosu na prethodnu godinu za 22 odsto i iznosiće 152,9 milijardi dinara, objasnio je Cvetković.

On je naveo podatak da predviđeni transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja iznose 147,7 milijardi dinara, što je za 14 odsto više nego u 2006. godini. Prema njegovim rečima, za Nacionalni investicioni plan (NIP) predloženo je 44,4 milijarde dinara, što je 7,5 odsto ukupnih budzetskih rashoda, a ti troškovi su približno pet puta veći nego prošle godine kad je NIP počeo da se primenjuje.

Ministar je ukazao na to da je u 2007. godini predviđena otplata javnog duga u iznosu od 42 milijarde dinara, pri čemu se polovina ove cifre odnosi na staru deviznu štednju. On je istakao da je budzet planiran na osnovu procene da će privredni rast u ovoj godini biti 5,9 odsto, inflacija 6,5 procenata, da će izvoz biti veći za 26,8 a uvoz za 23,7 odsto.

Prema njegovim rečima, ne postoji bojazan da će zbog predviđenog deficita inflacija biti veća od predviđene i da će zbog toga Narodna banka Srbije morati da primenjuje restriktivnije monetarne mere. On je naveo da su na današnjoj sednici usvojeni i odgovarajući zakoni koji podržavaju budzet, i to predlozi zakona o izmenama i dopunama zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, o porezima na imovinu, porezu na dodatu vrednost, akcizama i o carinskoj tarifi.

Kada je reč o izmenama zakona o porezima na imovinu, Cvetković je istakao da će porez na prenos apsolutnih prava biti smanjen sa 5 odsto na 2,5 odsto, uz napomenu da se ova mera ne odnosi samo na kupovinu prvog stana, već na sve kupljene stanove. Ministar je ukazao na to da je izmenama predviđeno i oslobađanje od poreza na promet ili PDV-a pri kupovini prvog stana, zavisno od toga da li se stan kupuje od vlasnika ili od građevinskog preduzeća.

Takođe, predloženo je da se PDV smanji sa 18 na 8 odsto za kupovinu personalnih računara, rekao je ministar i dodao da je predložena i promena osnove za ulazak u sistem plaćanja PDV-a za preduzetnike.

Cvetković je objasnio da su ukinute akcize na uvozna bezalkoholna pića i voćne sokove, da je smanjena akciza na kafu, dok je akciza na duvanske proizvode promenjena.

Ministar je naveo da se ovim izmenama uvodi akciza na autogas, ali je naglasio da to neće bitno uticati na njegovu cenu, koja će i dalje biti atraktivna. On je najavio da će Ministarstvo finansija sutra održati konferenciju za novinare na kojoj će obrazložiti Nacrt zakona o budzetu.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE