Čitaj mi

Cilj poreske reforme povećanje zaposlenosti i obezbeđivanje visoke stope privrednog rasta

Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Mlađan Dinkić izjavio je da je Vlada na današnjoj sednici, na predlog Ministarstva finansija, usvojila predloge pet zakona iz oblasti finansija i izrazio očekivanje da će oni u junu biti razmatrani u Skupštini Srbije.

Dinkić je na konferenciji za novinare, održanoj nakon sednice Vlade, precizirao da je reč o predlozima zakona o finansiranju lokalne samouprave, o deviznom poslovanju, o slobodnim zonama, kao i o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje i dopunama Zakona o porezu na dohodak građana.

Prema Predlogu zakona o dopunama Zakona o porezu na dohodak građana i Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, poresko rasterećenje obveznika u Srbiji iznosiće 31,5 milijardi dinara po osnovu smanjivanja poreza na plate i uvođenja neoporezivog cenzusa od 5.000 dinara na mesečnom nivou, objasnio je on.

Ministar je naveo da ovi zakoni predviđaju podsticaje za zapošljavanje mladih do 30 godina, koji će omogućiti da poslodavci koji zaposle ove osobe budu oslobođeni plaćanja poreza na plate i doprinosa na teret poslodavca u naredne tri godine ukoliko se radi o zapošljavanju pripravnika, odnosno dve godine ako se radi o zapošljavanju lica koja su najmanje tri meseca na birou za zapošljavanje.

Prema njegovim rečima, uvedeni su i podsticaji za zapošljavanje onih koji su stariji od 45 godina, pri čemu poslodavci koji od 1. septembra zaposle radnike koji su na birou najmanje 6 meseci, a stariji su od 45 godina, neće uopšte plaćati porez na plate i biće oslobođeni plaćanja 80 odsto doprinosa na teret poslodavca.

Dinkić je naglasio da se na ovaj način želi pomoći onima koji su u procesu tranzicije izgubili posao, a poslodavci koji zaposle lice starije od 50 godina biće oslobođeni plaćanja i poreza na plate i ovih doprinosa u potpunosti.

Takođe, uvedeno je i oslobađanje od plaćanja poreza na plate i doprinosa na teret poslodavca za zapošljavanje invalida, dodao je on.

Ministar je ukazao na to da ovaj sistem poreskog rasterećenja uvodi daleko veće poresko rasterećenje za nerazvijene regione i dodao da će sa 73,3 odsto, koliko je sadašnje opterećenje na neto zaradu, ono u nerazvijenim opštinama biti smanjeno na manje od 60 odsto.

Sa ovim poreskim rasterećenjima Srbija će se svrstati u red zemalja sa nižim opterećenjem na poreze na plate i na taj način naša zemlja imaće veoma atraktivan poreski sistem, zaključio je on i podsetio na to da porez na dobit kod nas iznosi 10 odsto i da je najniži u Evropi.

Dinkić je naglasio da je cilj ovih mera povećanje zaposlenosti i obezbeđivanje visoke stope privrednog rasta i u budućnosti, pre svega kroz povećanje izvoza.

Prema njegovim rečima, novinu predstavlja to što će poljoprivrednici biti oslobođeni plaćanja poreza na katastarski prihod i u 2006. i u 2007. godini, a biće ukinut i porez na dohodak za studente i učenike koji tokom školovanja osvoje nagrade.

Takođe, Predlogom zakona o dopunama Zakona o porezu na dohodak građana predviđeno je smanjenje minimalne osnovice za plaćanje doprinosa sa sadašnjih 40 na 35 odsto, a istovremeno uvodi se progresivnost u oporezivanju bogatijih slojeva društva, naveo je ministar.

Dinkić je rekao da je Predlog zakona o finansiranju lokalne samouprave prošao široku javnu raspravu i istakao da je njegova osnovna karakteristika stvarna fiskalna decentralizacija, po takozvanom „Robin Hud“ metodu – metodu Saveta Evrope, koji podrazumeva veće transfere siromašnijim opštinama na teret manjih transfera bogatijim opštinama.

On je precizirao da će se od ukupnog ovogodišnjeg transfera, koji iznosi 15,4 milijarde, 2,2 milijarde dinara transferisati sa budzeta četiri grada u Srbiji na račune 99 opština u Srbiji, pri čemu će se najviše uzimati Beogradu i Novom Sadu.

Druga karakteristika ovog zakona jeste to što on omogućava predvidljivost u planiranju budzeta lokalnih samouprava, odnosno garantuje godišnji transfer od 1,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) iz prethodne godine, rekao je ministar i dodao da su u ovom dokumentu dati kriterijumi za određivanje pojedinačnih transfera opštinama.

Dinkić je naveo da će biti formirana komisija za finansiranje lokalne samouprave, koju će činiti šest predstavnika ministarstava Vlade Republike Srbije i pet predstavnika Stalne konferencije gradova i opština, a njen zadatak biće da prati sprovođenje ovog zakona.

Porez na imovinu postaće izvorni prihod lokalne samouprave, a samouprave će samostalno određivati iznos poreza u svojoj opštini, ali neće smeti da pređu iznos koji je limitiran Zakonom o porezu na imovinu, objasnio je on, uz napomenu da ovaj zakon uvodi maksimalni limit za komunalne takse.

Usvojeni Predlog zakona o slobodnim carinskim zonama, kako je naglasio, doprineće povećanju izvoza iz Srbije, dok će Predlog zakona o deviznom poslovanju dalje liberalizovati tu oblast.

Dinkić je rekao da je na današnjoj sednici doneta Uredba o utvrđivanju Programa raspodele i korišćenja sredstava namenjenih za razvoj infrastrukture u turizmu za 2006. godinu, koja predviđa raspoređivanje 500 miliona dinara na nekoliko lokacija u skladu sa Strategijom razvoja turizma.

Prema njegovim rečima, ova sredstva biće iskorišćena za razvoj infrastrukture na području Stare planine, Palića, Divčibara, Golije, Vlasine, Kučevskih planina, Zlatibora i Tare.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE