Čitaj mi

Napredak Srbije u upravljanju javnim finansijama

Srbija je postigla izuzetan napredak u izgradnji modernih i efikasnih procesa upravljanja javnim finansijama na svim nivoima vlasti, koji se prepoznaju u transparentnijem korišćenju javnih resursa, zaključak je tvining projekta „Podrška daljem razvoju interne finansijske kontrole u javnom sektoru (IFKJ)“, koji je sproveden između Centralne jedinice za harmonizaciju (CJH) Ministarstva finansija Republike Srbije i Ministarstva ekonomije i finansija Republike Francuske. Vrednost projekta, koji je finansirala Evropska unija, je dva miliona evra. Projekat je sufinansirala Republika Srbija.

Stručnjaci iz različitih zemalja članica EU poput Francuske, Holandije, Slovačke i Hrvatske koji su učestvovali na projektu sa sobom su doneli različite perspektive i iskustva koja su se pokazala kao neprocenjiva za njihove kolege u Srbiji. Razmenom najboljih praksi, iskustava i stručnog znanja između države članice (Francuska) i države korisnice (Srbija) i nakon 36 meseci implementacije, projekat koji je finansirala Evropska unija je postigao rezultate i premašio očekivanja.

Prva komponenta projekta odnosila se na razvoj metodološkog okvira za koncept upravljačke odgovornosti. Koncept upravljačke odgovornosti je sveobuhvatno razrađen u Smernicama o upravljačkoj odgovornosti, koje su dopunjene video prezentacijom ovog koncepta. Video prezentacija je izrađena kako bi se na pristupačan i zanimljiv način svima koji su zainteresovani predstavio ovaj koncept, njegove karakteristike i mogućnosti (video možete pronaći na zvaničnom YouTube kanalu Ministarstva finansija).

Projektne aktivnosti koje su se odnosile na ovu oblast su bile u centru pažnje za vreme trajanja projekta, a neke od njih su direktno adresirale preporuke koje su dobijene u okviru Godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije za 2019. godinu.

Aktivnosti sprovedene u okviru druge komponente projekta, koja je bila posvećena unapređenju nezavisne funkcije interne revizije, osmišljene su sa ciljem da poboljšaju i ojačaju metodološki okvir koji se odnosi na internu reviziju, kao i kapacitete zaposlenih.

Treća komponenta je bila usmerena ka jačanju položaja Centralne jedinice za harmonizaciju.

Tvining projekat je iza sebe ostavio postavljene čvrste temelje u obliku neophodnih instrumenata koji će podržavati pojavu modernizovanog upravljanja, koje se zasniva na učinku i transparentnosti, promovisanju boljeg kvaliteta usluga koje se pružaju građanima, kao i unapređenju ciljeva rukovodioca koji uvek treba da imaju na umu neophodnost delovanja u interesu javnosti.

Sve smernice i ostala važna dokumenta su dostupna na zvaničnoj internet stranici Ministarstva finansija.

https://www.mfin.gov.rs/o-ministarstvu/finansijsko-upravljanje-i-kontrola/ 

https://www.mfin.gov.rs/o-ministarstvu/interna-revizija/ 

https://www.mfin.gov.rs/o-ministarstvu/upravljacka-odgovornost/ 

Slične teme

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije