Čitaj mi

Siniša Mali: Država kontinuirano podržava građane i privredu

Ministar finansija Siniša Mali istakao je danas da je Srbija, zahvaljujući ispravnoj ekonomskoj politici, u potpunosti finansijski stabilna zemlja i da će Vlada Republike Srbije, u skladu sa dobrim ekonomskim rezultatima, nastaviti da podržava i pomaže svoje građane i privredu u doba najveće ekonomske krize u celom svetu.

Mali je gostujući na TV Tanjug izjavio da je država ostvarila značajnu ekonomsku dobit i bolje rezultate od planiranih, te da je spremna da to podeli sa građanima.

Govoreći o najavljenoj pomoći za penzionere u iznosu od po 20.000 dinara, ministar Mali je naglasio da se ta isplata odnosi na sve penzionere, te da neće biti potrebno da se za tu pomoć prijavljuju.

„Kao što su dobili 100 evra prethodne godine, kao što su dobili prvih 30 evra ove godine, tako ćemo nastaviti i ubuduće. Dakle, prema evidenciji PIO Fonda isplaćivaćemo novac direktno na njihove račune“, istakao je ministar.

On je dodao da država kontinuirano brine o penzionerima i da izdvaja značajna sredstva za pomoć najugroženijim kategorijama stanovništva, onima koji su najviše pogođeni pandemijom, te da su to upravo naši najstariji sugrađani.

„Iz godine u godinu, otkako se završila fiskalna konsolidacija, mi povećavamo penzije. One su danas veće nego što su bile 2014. godine, a još važnija je činjenica da su penzije danas stabilne i sigurne. Srbija je 2014. godine bila na ivici bankrota, zemlja koja nije imala odakle da isplati novac za penzije, i to je posledica neodgovorne i pogrešne politike prethodne vlasti. Mi danas, iz godine u godinu, povećavamo penzije proporcionalno više nego što nam raste BDP i stopa inflacije“, rekao je Mali.

Upitan da prokomentariše zbog čega je baš februar mesec odabran kao vreme isplate najavljene pomoći penzionerima od 20.000 dinara, ministar Mali je naglasio da vreme isplate nije vezano za političke prilike, te da država godinama unazad kontinuirano pomaže najstarijim sugrađanima kroz jednokratne isplate novčane pomoći i procentualno povećanje penzija.

„Ovde je reč o vođenju ozbiljne ekonomske politike koja se sprovodi iz meseca u mesec, iz godine u godinu. Mi smo četiri godine zaredom imali suficit u budzetu i svake godine smo, u skladu sa mogućnostima, povećavali penzije i plate u javnom sektoru. Ovo se nije desilo odjednom, nego se kontinuirano pomaže našim najugroženijim kategorijama stanovništva. Složićemo se da naši penzioneri to zaslužuju. Zašto neko ne kaže da je protiv toga, da je protiv da damo penzionerima taj novac? Naš zadatak je da podignemo životni standard u što kraćem vremenskom periodu“, istakao je ministar finansija.

Govoreći o postignutim ekonomskim rezultatima u prvih šest meseci ove godine, Mali je izjavio da, usled odličnih ekonomskih pokazatelja u prvom polugodištu, očekuje da će stopa rasta BDP-a do kraja godine iznositi između 6,5 i sedam odsto.

„Što nam više raste BDP, imamo više prostora za povećanje plata, penzija, minimalne zarade i svih investicija, izgradnje puteva, škola, bolnica, vrtića...“, rekao je ministar.

Ministar Mali se osvrnuo i na najavljeno povećanje minimalne cene rada, ocenivši da bi povećanje od 9,4 odsto bilo više nego što je projektovani rast BDP-a ove godine.

„Želimo da poguramo prosečnu zaradu u Srbiji. Nama je program Srbija 2025 najvažniji program kada su investicije i životni standard građana u pitanju. Najavili smo prosečnu platu od 900 evra i prosečnu penziju od 420 do 430 evra do kraja 2025. godine. Sa ovom politikom koju sprovodimo na dobrom smo putu da to i ostvarimo“, naglasio je Mali.

Prema njegovim rečima, povećanje minimalne cene rada, za sobom već tri godine unazad povlači i smanjenje opterećenja na zarade, što predstavlja dodatni stimulans za privredu.

„Odluka o minimalnoj ceni rada je kompromis u pregovorima između sindikata, Unije poslodavaca i Vlade Srbije. Nikada ne mogu biti potpuno zadovoljni i jedni i drugi, a Vlada Srbije donosi odluku imajući u vidu interese obe strane“, objasnio je ministar.

Ministar finansija se osvrnuo i na trenutnu situaciju sa kompanijom „Geoks“, ocenivši da to svakako nije lepa vest, ali jeste nešto sa čime će se država Srbije boriti i što će rešiti.

„Stotine fabrika otvoreno je u Srbiji, stotine stranih investitora došlo je u našu zemlju, otvorilo fabrike, radna mesta, zaposlili naše ljude. Bez stranih direktnih investicija ne može biti privrednog rasta i razvoja. Mnogo je lakše rešiti taj problem sada kada je Srbija finansijski stabilna i kada imate kredibilitet među investitorima. Mi intenzivno radimo na rešavanju problema ljudi koji su ostali bez posla, kako bi se radnici što pre zaposlili“, zaključio je Mali.

Slične teme

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije