Čitaj mi

Saopštenje povodom ocene kreditnog rejtinga Republike Srbije od strane agencije S&P Global Ratings

Agencija za ocenu kreditnog rejtinga Standard and Poor’s potvrdila je ocenu kreditnog rejtinga Republike Srbije na nivou BB, uz pozitivne izglede, kao i da bi kreditni rejting mogao biti uvećan na BB+ u narednih 6 do 12 meseci.

Agencija procenjuje da će rast BDP u 2019. godini iznositi 3,0%, nešto manje u odnosu na prošlu procenu, najvećim delom zbog procene manjeg rasta u Evrozoni, posebno zbog Italije i Nemačke koje su glavni trgovinski partneri Republike Srbije.

Ukoliko ne bude većih poremećaja u globalnoj trgovini, Standard and Poor’s procenjuje rast BDP

na 3,2% u 2020. godini, zahvaljujući domaćoj tražnji koja je zasnovana na snažnom tržištu rada i nastavku investicione aktivnosti podržane jačanjem kreditne aktivnosti banaka i poboljšanju kredibiliteta monetarne politike. Oporavak u Evrozoni, koji se očekuje tokom 2020. godine, takođe će doprineti povećanju izvoza Republike Srbije.

Agencija Standard and Poor’s smatra da će otvaranje novih poglavlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, kao i novi tehnički vid saradnje sa MMF pomoći u jačanju rasta privatnog sektora i ubrzanju konvergencije prihoda sa EU, uz održavanje makroekonomske stabilnosti. Međunarodni profil Republike Srbije poboljšao se u poslednjih nekoliko godina, najviše zahvaljujući uspešnom procesu pristupanja EU i velikom prilivu SDI u izvozno orijentisanim proizvodnim i uslužnim sektorima. Strani investitori iskoristili su prednosti produktivne i efikasne radne snage u Republici Srbiji. Kao rezultat toga, između 2010. i 2018. godine, ukupan izvoz se udvostručio na ekvivalent od oko 25 milijardi dolara (51% BDP-a 2018. godine) – što je jedan od najboljih

rezultata u regionu.

Agencija procenjuje da će deficit tekućeg računa platnog bilansa, koji je u periodu od 2011. do 2014. godine u proseku iznosio 8%-9% BDP, biti u proseku 4,8% – 5% u periodu od 2019. do 2021. godine i da će neto priliv SDI u potpunosti pokriti deficit tekućeg računa, kao što je bio slučaj u protekle četiri godine.

Pozitivni izgledi za unapređenje kreditnog rejtinga ujedno su i odraz kontinuiranog smanjenja javnog duga. Tokom proteklih nekoliko godina, bolji fiskalni rezultat, pad kamatnih stopa i aprecijacija domaće valute omogućili su Vladi da preokrene rastuću putanju javnog duga. Fiskalne reforme su dovele do stabilnih javnih finansija, ali Agencija smatra da je dalje smanjenje javnog duga moguće samo ako aktuelna Vlada nastavi da sprovodi reforme.

Slične teme

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije

Siniša Mali: Poseta Vašingtonu uspešna, ne odustajemo od reformi i daljeg rasta

Siniša Mali: Poseta Vašingtonu uspešna, ne odustajemo od reformi i daljeg rasta