Čitaj mi

Fitch Ratings potvrdio kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+

Agencija za ocenu kreditnog rejtinga Fitch Ratings je u svom izveštaju od 25. februara 2022. godine potvrdila kreditni rejting Republike Srbije na nivou BB+, uz stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.

Agencija Fitch navodi da je rejting Srbije podržan kredibilnom makroekonomskom i fiskalnom politikom, koju vodi Vlada Republike Srbije, kao i snažnim rastom BDP-a tokom prethodne godine. 

Snažan rast ekonomske aktivnosti, rast poreskih prihoda, uz postepeno ukidanje Vladinih mera za podršku privredi, uticali su na smanjenje deficita opšte države, koji je u 2021. godini iznosio 4,2% BDP-a.

Takođe, Agencija Fitch očekuje nastavak postepenog smanjivanja budzetskog deficita, i predviđa njegovo smanjenje na 3,1% BDP-a u 2022. godini, odnosno na 1,8% BDP-a u 2023. godini.

Zahvaljujući snažnom oporavku domaće tražnje, u 2021. godini ostvaren je rast bruto domaćeg proizvoda od čak 7,5%. Takođe, i u narednim godinama očekuje se rast BDP-a iznad dugoročnog trenda.

Agencija smatra da je očuvan jak bankarski sektor, ostvaren rast kreditne aktivnosti, smanjeno učešće problematičnih kredita, kao i da su preduzete pravovremene i sveobuhvatne fiskalne i monetarne mere.

Odgovorno vođenje ekonomske politike u prethodnim godinama i dobri ekonomski rezultati, ostvareni u periodu pre i zadržani tokom pandemije, rezultirali su postizanjem stabilnih i održivih javnih finansija, a efekti krize u Republici Srbiji su znatno ublaženi.

Agencija konstatuje da se učešće javnog duga opšte države u bruto domaćem proizvodu stabilizovalo na 57,5% na kraju 2021. godine i očekuje njegovo vraćanje na silaznu putanju, uz projektovani pad na 52,5% na kraju 2023. godine. Agencija pohvaljuje i činjenicu da je prosečno vreme do dospeća duga produženo na 8,3 godina, sa 6,1 godine, koliko je iznosilo na kraju 2019. godine. Očekivanja Agencije su da će se u 2022. godini emitovati dug prevashodno u domaćoj valuti, što će dovesti do rasta učešća duga denominovanog u dinarima i smanjenja valutnog rizika. 

U Izveštaju se navodi i da je Republika Srbija u decembru 2021. godine otvorila Klaster 4 u pregovorima sa Evropskom unijom.

Stabilna prognoza za naredni period je dokaz da Republika Srbija nastavlja da vodi odgovornu monetarnu i fiskalnu politiku, usmerenu na dalje reforme, kako bi se poboljšalo poslovno okruženje i povećale investicije. 

Slične teme

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije

Siniša Mali: Uložićemo oko 18 milijardi evra u više od 300 projekata širom Srbije