Читај ми

Светска банка: Србија шаље поруку стабилне и сигурне земље на Балкану

Министар финансија Душан Вујовић састао се у Вашингтону са потпредседником Светске банке за Европу и Централну Азију Сирилом Милером.

На састанку, одржаном у оквиру пролећног заседања Међународног монетарног фонда и Светске банке, похваљен је успех у спровођењу и завршетку трогодишњег стендбај аранжмана из предострожности који је Влада Србије почетком 2015. закључила са Међународним монетарним фондом.

Потпредседник Светске банке за Европу и Централну Азију Сирил Милер оценио је да је Србија остварила посебне резултате у домену макро монетарне стабилизације и фискалне консолидације и додао да је оптимиста у односу на правац којим се иде. Милер је рекао да Србија сада, боље него икад, има увид у реалне могућности развоја, те да јој то помаже да прецизно дефинише приоритете у наставку реформи. Он је указао да је, у процесу активног прилагођавања тржишта новој ситуацији на глобалном и регионалном нивоу, важно да Србија остане у групи земаља са најбољим фискалним, макро и реформским резултатима, и на тај начин настави да шаље поруку стабилне и сигурне земље Балкана.

”Србија је остварила запажене помаке на путањи којом је кренула пре неколико година и сада је потребно да са истом посвећеношћу настави позитиван прогрес у завршетку започетих пројеката и реформи” изјавио је Милер и додао да је, због доброг рејтинга и резултата, омогућено зрело тржиште за нове инвеститоре, а да ће Светска банка наставити да сарађује и пружа подршку Влади Србије током изазова који још предстоје.

Министар Вујовић је рекао да Србија планира да истраје у свим реформама које су започете и настави путем динамичног привредног раста и стабилне макроекономске ситуације, наглашавајући значај подршке коју у овом домену, кроз структурне и друге зајмове,
пружа Светска банка.

”Завршили смо трогодишњи аранжман са Међународним монетарним фондом са успехом, али такође имамо низ задатака, попут реформе јавне управе, реформе Пореске управе и пореског система, реструктуирања великих државних предузећа и завршетка процеса приватизације предузећа у власништву државе који су пред нама и које једнако желимо да довршимо”, рекао је министар Вујовић и додао да ће Србија наставити путем динамичног привредног раста и стабилне макроекономске ситуације, наглашавајући значај подршке коју, у овом домену, кроз структурне и друге зајмове, пружа Светска банка.

На пролећном заседању две најважније међународне финансијске институције, који се сваког пролећа одржава у Вашингтону, министар Вујовић и потпредседник Светске банке за Европу и Централну Азију Сирил Милер потписали су и три документа – уговор о донацији и два споразума о саветодавним услугама уз накнаду (енг. Reimbursable Advisory Services, RAS). 

Сличне теме

Издавање фискалних рачуна обавезно

Ускоро расписивање конкурса за доделу кредита за незапослене

До средине године усвајање Стратегије за подстицање извоза