Читај ми

Јавна предузећа презадужена

 – Први предуслов да инвеститори уложе новац у домаћу привреду је да домаћа предузећа обезбеде веродостојну финансијску документацију. С обзиром да садашњи финансијски извештаји нису добри, крајње је време да се унапреде – рекао је Божидар Ђелић, министар за финансије Републике Србије, на јучерашњој првој конференцији о пословном извештавању, транспарентности и јавном приступу финансијским и пословним информацијама. Конференција је организована у сарадњи са компанијом „Прице Wатерхоусе Цооперс“ и консултантима програма за развој Уједињених нација за реструктурирање јавних предузећа при Министарству финансија Србије.

– Тим Владе Србије ради инвентар дугова. Јавна предузећа су презадужена, око 70 одсто дугова је неусаглашено, а често се користе и специфичне рачуноводствене игрице у финансијском извештавању. Колико су предузећа задужена, најбоље сведочи чињеница да ЈАТ још није платио авион „боинг 727“ који је давно купио, наводи Ђелић. Како се фризира финансијска документација и какве се игрице практикују у прављењу финансијских извештаја Ђелић је објаснио и на примеру НИС-а. Ова фирма се састоји из великог броја правних субјеката и када се контролише стање сваког понаособ, изгледа да је пословање уравнотежено. Али када се погледа фирма у целини, констатује се да је у великој дубиози.

То се дешава због тога што се фирме унутар једне компаније међусобно кредитирају – рекао је Ђелић и додао да ће се у наредном периоду од годину дана посветити посебна пажња унапређењу финансијских извештаја који, додуше „нису савршени ни у најсофистициранијим економијама“. Стање у фирмама ће бити транспарентније када, средином септембра, јавна предузећа предају своје бизнис планове до 2003. године. Ђелић је позвао представнике јавних предузећа да се укључе у јавну расправу о закону о рачуноводству који предвиђа међународне стандарде у прављењу финансијских извештаја.

Такође је нагласио да се после усвајања пореских олакшица у Скупштини Србије, очекује раст инвестиција ( око милијарду долара), и додао да се пореске олакшице односе на доходак грађана јер ће пореска стопа бити јединствена и износити 10 одсто. Порез на добит предузећа ће са 20 пасти на 14 одсто, а укинуће се и порез на промет за уље и вероватно шећер. Преостаје још борба против сиве економије која износи око 40 процената.

Сличне теме

Издавање фискалних рачуна обавезно

Ускоро расписивање конкурса за доделу кредита за незапослене

До средине године усвајање Стратегије за подстицање извоза